Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Класически музиканти „превземат” Бродуей и Холивуд

Снимка: Архив
Ицхак Пърлман - американска звезда с израелски произход, цигулар, диригент и педагог. Роден на 31 август 1945 година в Тел Авив, в семейство на полски емигранти. На четиригодишна възраст се разболява от детски паралич, от който краката му остават трайно увредени, но почти като в приказките веднъж чува класическа музика по радиото и веднага се впечатлява от звука на цигулката. Оттам нататък пътят му е Музикалната академия в родния град, преместване в САЩ и обучение в „Джулиард скуул”. През 1963 започва звездната кариера на младия Пърлман - дебют в Карнеги Хол, на следващата година първа награда от престижния конкурс „Левентрит” и… устрем към световната слава. Заваляват предложения за концерти (включително и в Белия дом), турнета и участия в шоу-програми. До този момент Ицхак Пърлман е петкратен носител на „Грами” за изпълнение на класическа музика.

Флейтистът на ХХ век Жан-Пиер Рампал е роден на 7 януари 1922 година в Марсилия. Напуска ни на 78-годишна възраст на 20 май 2000 в Париж. След наградите му са: Офицер на изкуствата и изящните науки (1971), Кавалер от Ордена на Почетния легион (1996), Командор на Националния орден за заслуги, Наградата на президента на републиката и на Академията „Шарл Кро”. Учредител е на конкурс за млади флейтисти до 30-години и най-важното: благодарение на Рампал флейтата възстановява славата си на солов инструмент - нещо, което е било твърде типично за 18 век. Рампал е роден в семейството на флейтист в Марсилския симфоничен оркестър. Именно бащата е първият му учител, но, уви, непроницателен! Той не смята, че синът му има музикални способности и така Жан-Пиер започва да учи медицина. Когато е в трети курс на Медицинския университет, през 1943 година, немската окупационна войска го призовава на военна служба и тогава Рампал решава под чуждо име да замине за Париж. Постъпва в Консерваторията и след пет месеца я завършва с първа награда. През 50-те години той вече е звезда, а неговата визитна картичка е особеното романтично звучене на флейтата като солов инструмент.

Йо-Йо Ма
- американската звезда с китайски произход, царят на виолончелото! Композитор и педагог, роден на 7 октомври 1955 година в Париж; носител на киргизкия орден „Данакер” (2003) за огромния си принос в популяризацията на Пътя на коприната и за сближаването и взаимното обогатяване на националните култури. Има издадени над 75 албума, 15 от които с награди „Грами”. Притежава и наградата за изключителност на Международния център в Ню Йорк. Още на 7-годишна възраст Йо Йо Ма се появява по телевизията и свири под палката на Ленард Бърнстейн, тогава семейството вече се е преместило да живее в Ню Йорк, а малкият Ма 3 години вече свири на цигулка, виола и виолончело. Първият му дебют пред публика е на 5, на 15 е солист на Харвардския оркестър с Вариациите Рококо от Чайковски. По-нататък пътят му минава през Джулиърд скул, Колумбийския университет и Харвардския университет. Визитна картичка на Йо Йо Ма е изпълнителският му стил, в който  присъства равният, богат тон на воиолончелото, съчетан с невероятната виртуозност.
Понякога Ма е критикуван като “всеяден” заради еклектичния си репертоар, защото освен огромната си концертна и звукозаписна дейност в класическата музика, той се изявява и в популярните жанрове - свири джаз, традиционна китайска музика, аржентински танга на Пиацола, филмова музика, партнира на великия импровизатор Боби Макферин и т.н.

петък, 11 юни от 14.00 часа
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30