Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники "Покана за танц”: Менует

Малък, галантен, деликатен - това би трябвало да означава думата „менует” с френско-италиански произход. Смята се, че именно малките стъпки по време на танцуването на двойките дават и негово име. В средата на ХVІІ век, от грациозен френски народен танц менуетът се превръща в неразделна част от дворцовите балове и е познат в цяла Европа.
Първоначално придворният менует се е изпълнявал от една двойка - плавно, тържествено и с маниер. Основните движения са били поклони и реверанси, затова не е приличал на танц, а по-скоро на покана за танц или прелюдия към него. През ХІХ век, с развитието на галантния стил и като цяло рококо-епохата, темпото му се ускорява, движенията се усложняват и стъпките придобиват типичен характер и изисканост.
Менуетът е сред любимите танци на Людовик ХІV, появява се и в Русия по времето на Петър Велики, и трайно навлиза в творчеството на класиците. Чистата музикална форма на менуета в ХVІІ и ХVІІІ век е широко разпространена в творбите за клавесин, клавир и камерни ансамбли. Става задължителна част в сюитите, дори се появява и в някои увертюри, и често се среща като част от сонатно-симфоничния цикъл - обикновено третата от четирите части.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35