Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Терра фантазия - фантастиката тук и сега”: Фантастиката на ужаса

Как благодарение на един бас между Пърси Шели и Джордж Байрон, Мери Уолстънкрафт се превърна в майка на жанра „хорър” чрез своето произведение „Франкенщайн или новият Прометей” през 1816 година? Защо именно Стивън Кинг продължи традициите на Хауърд Лъвкрафт, Едгар Алън По и Брам Стоукър в готическия романтизъм? И има ли обяснение фактът, че фантастиката у нас „проходи” с диаболизма на Светослав Минков, Владимир Полянов, Чавдар Мутафов и Георги Райчев, а не благодарение на научните постижения на ХХ век?
С участието на писателя-фантаст и преводач на Стивън Кинг Адриан Лазаровски и на изследователите на жанра Ангелина Илиева, Дилян Благов, Стефан Порязов. От тях ще научим още как у нас се създава първото в света издателство за научна фантастика „Аргус”, какво общо имат с фантастиката на ужаса емблематични представители на сатиричната фантастика като британецът Тери Пратчет и американецът Кърт Вонегът, както и много други неща, които доказват правотата на Милорад Павич, написал в своя „Хазарски речник”: „Ако искате да определите най-вероятното бъдеще, вървете по посока на нарастващия страх”.
По публикацията работи: Росица Панайотова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21
Ясен Пенчев, Даниел Койнов, аз, Андрей Стефанов, Веселин Маркович, златни медалисти по информатика на България от Международната жаутиковска олимпиада

Еврика! Успешни българи: Борис Михов

Борис Михов е един много добър състезател по информатика. Той е ученик в СМГ "Паисий Хилендарски", участва в различни отбори и е посещавал множество състезателни форуми. Определя себе си себе си като ценител на разнообразната храна, хубавата музика и интересните сериали. Борис Михов е отличен със стипендия от Фондация "Еврика" заради бронзовия..

публикувано на 08.07.24 в 17:05