Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно особено пътуване

Снимка: личен архив

Пътешественикът, който ще гостува в предаването на Симеон Идакиев тази неделя, е поскитал доста по света и е живял в Индия, Индонезия, Англия, Япония и Мексико. „Мистерията Ева”, „Тайнствената сила на пирамидите”, „Тайните на отвъдното” и „Дипломация в зоната на кактуса” са заглавията на последните му книги. „Бродейки по света, човек се сблъсква с древни култури и у него възникват купища въпроси”.
Тайната, мистерията, противоречието, необяснимостта са измеренията на особеното аудио пътуване, което ще предприемете с двама специални гида - и двамата очевидно достатъчно дръзки, за да прекрачат границата на реалния маршрут и да последват душата в нейните необичайни пътешествия, и двамата очевидно направили достатъчно дълги и сложни пътувания надлъж и нашир, за да съберат материал за онова особено и особено важно пътуване към собственото аз, към времето изобщо и пространството изобщо.
Гост: посланик Богомил Герасимов.
„Мисля, че ако живееше по времето на така наречената „Света инквизиция” със сигурност щеше да свършиш на кладата......” може би ще каже единият гид на другия, докато трае особеното пътуване на „Един мъж, с един микрофон”.

неделя, 30 юли от 18.20 часа

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58