Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно особено пътуване

Снимка: личен архив

Пътешественикът, който ще гостува в предаването на Симеон Идакиев тази неделя, е поскитал доста по света и е живял в Индия, Индонезия, Англия, Япония и Мексико. „Мистерията Ева”, „Тайнствената сила на пирамидите”, „Тайните на отвъдното” и „Дипломация в зоната на кактуса” са заглавията на последните му книги. „Бродейки по света, човек се сблъсква с древни култури и у него възникват купища въпроси”.
Тайната, мистерията, противоречието, необяснимостта са измеренията на особеното аудио пътуване, което ще предприемете с двама специални гида - и двамата очевидно достатъчно дръзки, за да прекрачат границата на реалния маршрут и да последват душата в нейните необичайни пътешествия, и двамата очевидно направили достатъчно дълги и сложни пътувания надлъж и нашир, за да съберат материал за онова особено и особено важно пътуване към собственото аз, към времето изобщо и пространството изобщо.
Гост: посланик Богомил Герасимов.
„Мисля, че ако живееше по времето на така наречената „Света инквизиция” със сигурност щеше да свършиш на кладата......” може би ще каже единият гид на другия, докато трае особеното пътуване на „Един мъж, с един микрофон”.

неделя, 30 юли от 18.20 часа

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
проф. Люсиен Велева

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..

публикувано на 09.12.24 в 16:15