Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Ефтимов и Павлина Йосева, хора с разностранни дарби и занимания гости в „Часът на думите”

Снимка: Архив

Йордан Ефтимов е роден през 1971 година в Разград. Поет, литературен историк и критик. Главен асистент по теория на литературата в Нов български университет, София. Доктор по история на българската литература с дисертация на тема „Проблеми на символизма в творчеството на Иван Андрейчин, Иван Грозев, Димо Кьорчев и Димчо Дебелянов” (2008). От 1993 г. с прекъсвания е редактор на независимото седмично издание за култура „Литературен вестник”. Автор е на стихосбирките „Метафизика на метафизиките” (1993), „11 индиански приказки” (1997), „Африка/Числа” (1998), „Опера нигра” (2001) и „Жена ми винаги казва” (2005), а също и на научнопопулярните книги „Антична литература” (2001) и „Модернизъм” (2003), както и на монографиите „Опроверганата добродетел: Опити върху Цветан Марангозов” (2008) и „Двойното дъно на класиката” (2010). Освен на академичните си задължения се отдава и на радиожурналистика - автор и водещ първо на предаването „Книжни тигри” по Radio France International (2001-2005), а след това на „Студио „Хеликон” в програма „Хоризонт” на Българското национално радио (февруари 2005-юли 2008). От ноември 2009 до юни 2010 е автор и водещ на ежедневната телевизионна рубрика за нови книги „Зона за четене” по Pro BG.

Павлина Йосева е родом от Шумен, но живее в София.
Автор е на книгата с поезия и живопис „Трудна за сънуване”, а наскоро издаде стихосбирката „Още тишина”. Тя е лауреат на две национални литературни награди: „Ерато 2006” (в. „Уикенд”) и „Искри над Бяла 2010”, но за нея наградите имат други измерения. Тя е и художник. До този момент е имала 5 самостоятелни изложби в Шумен, Нови пазар, две в София и една във Варна. Участник е и в много общи художествени изложби. Павлина Йосева е режисьор на няколко авторски късометражни филма, работила е като оператор към телевизия „7 дни”, но напоследък е отдадена повече на думите.

По публикацията работи: Слави Георгиев и Кристина Белчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Ботйов с поетичен спектакъл

"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...

публикувано на 06.11.24 в 17:09

"Фрагменти по пътя" – юбилейна изложба на Николай Янакиев

В галерията на Съюза на българските художници, на втория етаж на "Шипка" 6 до 15 ноември се представя изложба, проследяваща целия творчески път на художника Николай Янакиев.  Подредени са близо 100 произведения, по-голямата  част от тях са създадени през 2020-2024година. Заглавието "Фрагменти по пътя" обединява различни  по формати  знакови за..

публикувано на 06.11.24 в 16:40

Сатиричният театър с премиера на "Чумата" от Джордже Кокош

"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна Войкова-Найман, музиката – на Мартин Каров. В ролите ще видим актьорите: Божидар Мицев, Деница Даринова, Кирил Бояджиев, Георги Спасов, Петър Калчев. Спектакълът се играе на Камерната сцената на..

публикувано на 06.11.24 в 16:05

Бъдещето и настоящето според "Стълбата"

Живеем в разфокусирано общество, в постоянен режим на реакция. Едва се задържаме на повърхността на потопа от информация, а екраните, залепени за лицата ни, ни пречат да отстъпим крачка назад за да видим цялата картина. Темите се изхабяват изключително бързо, позициите са полярно противоположни, всеки попада в своята ехо стая и оттам си въобразява,..

публикувано на 06.11.24 в 11:15

Митове за крал Макбет

Уилям Шекспир отново е на театралната ни сцена. "Митове за крал Макбет" е четвъртата премиера за новия сезон на номинирано от "Малък сезон 2024" представление на Театрална работилница "Сфумато". Спектакълът е резултат от ателие върху пиесата на гения, което има за цел да изследва какво е злото и как то се поражда в човека. "Митове за крал Макбет" не..

публикувано на 06.11.24 в 08:50