Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмила Чешмеджиева – сцена и екран, комедия и драма, блясък и чар, интелект и хумор

Кадър от филма „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” с участието на Людмила Чешмеджиева (на снимката вдясно).
Снимка: Архив

Людмила Чешмеджиева е много красива, изискана и елегантна дама, добре позната както от музикалната ни сцена, така и от екрана. Във всички случаи тя е човек, който със сигурност знае, че „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” (последният й филм, чиято премиера бе през октомври 2008). 
Родена е на 12 юни 1941 в село Марино до Димитровград. Когато е двегодишна, семейството й се премества в Перник и там преминава детството й. В гимназията пее в хора, играе балет и художествена гимнастика, изучава художествено слово. На 17-годишна възраст кандидатства в Музикалната академия и е приета на първо място. Завършва пеене при Христо Бръмбаров, след това и две години майсторски клас. По това време Светозар Донев я кани в Държавния музикален театър за роля в първия български мюзикъл – „Момичето, което обичах” на Жул Леви.
Още като студентка, едва 19-годишна, е избрана за ролята на Цвета във филма „А бяхме млади” на режисьора Бинка Желязкова по сценарий на Христо Ганев. Премиерата на филма е на 13 март 1961, същата година той е отличен с няколко награди: Златна роза и първа награда за оператора Васил Холиолчев във Варна, Златен медал от Международния кинофестивал в Москва, награда за операторска работа в Прага. През 1964 филмът печели и първа награда на Международния фестивал в Картахена, Колумбия. Най-важното в случая е, че на фестивала „Златна роза” във Варна през 1961 Людмила Чешмеджиева също е отличена – с първа награда за женска роля. Сред останалите й участия в киното са филми като „Крадецът на праскови”, „Късче небе за трима”, „Деца играят вън”, „Хирурзи”, „Войната на таралежите”, „Баш майсторът на море”, „Асистентът” и разбира се, „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”.
Людмила Чешмеджиева е солистка на ДМТ „Стефан Македонски” от 1962 година в продължение на 36 сезона. През 1991-92 е директор и главен художествен ръководител на театъра. Последната й роля от 1999 е Доли Ливай в „Хелоу, Доли!”. Има огромен сценичен репертоар. Сред изключително популярните й партии са Кристъл от „Птицепродавецът” на Целер, Адела от „Прилепът” на Щраус, Щаси и Цилика от „Царицата на чардаша” на Калман, Ми от „Страната на усмивките” на Лехар, Янка от „Българи от старо време” на Карастоянов, Виола и Себастиан от „Дванайсета нощ” на Димитър Вълчев, Мария от „Уестсайдска история” на Бърнстейн, Дороти от „Магьосникът от Оз” на Арлън.
Отличена е с наградата „Златна лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци в България.

По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05