Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феноменални клавирни изпълнения в "Неделния следобед" на Дьорд Цифра и на Дмитрий Башкиров

На 5 ноември се навършиха 90 години от рождението на Дьорд Цифра – легендарния пианист, наричан “акробат на рояла и виртуоз на педалите”. Фееричната му техника и титаничен темперамент владеят въображението на милиони меломани и до днес. Разбира се, роденият в Будапеща Цифра е най-прочут с бляскавите си записи на виртуозните творби на Ференц Лист. Оставил е и доста регистрации на пиеси от Фредерик Шопен и Роберт Шуман. Известно е например, че великият Алфред Корто се е възхищавал на неговата интерпретация на шумановия “Виенски карнавал”. Но като че ли първото, което изниква в съзнанието на всеки меломан при споменаването на Дьорд Цифра, са недостижимите му клавирни транскрипции, сред които особено място заема “Полетът на бръмбара”.
През изминалата седмица юбилей отпразнува легендарният Дмитрий Башкиров – роден на 1 ноември 1931 в Тбилиси. Един от най-знаменитите в света представители на руската клавирна школа вече осем десетилетия създава сензации. От първата му изява на сцена в Москва в началото на 50-те години, оставила неизличими спомени у знаменития органист Гари Гродберг; през десетилетията, в които е значителна фигура в московския културен живот с многобройни концертни и камерни изяви; през забраната да напуска СССР в началото на 80-те години на ХХ век; а в края на същото десетилетие – триумфална кариера на Запад и цяла плеяда великолепни пианисти, които е вдъхновил вече в качеството си на педагог. През всичките тези 80 години Дмитрий Башкиров не се уморява да свири и да преподава, воден от непоправимо жизнелюбие, младежки ентусиазъм, искрена любов към пианото и постоянен стремеж към съвършенство, съпроводени от великолепно чувство за хумор. Неговият сочен и чист звук, богатството на нюанси и стремежът към максимално адекватен израз на композиторския замисъл намират чудесна демонстрация и в изпълненията на неговите ученици, сред които Дмитрий Алексеев, Николай Демиденко, Аркадий Володос, Борис Блох и не на последно място – българката Пламена Мангова.
Кореспонденции на Мария Клейманс за концерти в най-големите белгийски зали.
В рубриката “Срещи, гласове, съдби” проф. Павел Герджиков припомня името на баритона Никола Смочевски – един от водещите солисти на Софийската опера от втората половина на ХХ век.
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05