Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феноменални клавирни изпълнения в "Неделния следобед" на Дьорд Цифра и на Дмитрий Башкиров

На 5 ноември се навършиха 90 години от рождението на Дьорд Цифра – легендарния пианист, наричан “акробат на рояла и виртуоз на педалите”. Фееричната му техника и титаничен темперамент владеят въображението на милиони меломани и до днес. Разбира се, роденият в Будапеща Цифра е най-прочут с бляскавите си записи на виртуозните творби на Ференц Лист. Оставил е и доста регистрации на пиеси от Фредерик Шопен и Роберт Шуман. Известно е например, че великият Алфред Корто се е възхищавал на неговата интерпретация на шумановия “Виенски карнавал”. Но като че ли първото, което изниква в съзнанието на всеки меломан при споменаването на Дьорд Цифра, са недостижимите му клавирни транскрипции, сред които особено място заема “Полетът на бръмбара”.
През изминалата седмица юбилей отпразнува легендарният Дмитрий Башкиров – роден на 1 ноември 1931 в Тбилиси. Един от най-знаменитите в света представители на руската клавирна школа вече осем десетилетия създава сензации. От първата му изява на сцена в Москва в началото на 50-те години, оставила неизличими спомени у знаменития органист Гари Гродберг; през десетилетията, в които е значителна фигура в московския културен живот с многобройни концертни и камерни изяви; през забраната да напуска СССР в началото на 80-те години на ХХ век; а в края на същото десетилетие – триумфална кариера на Запад и цяла плеяда великолепни пианисти, които е вдъхновил вече в качеството си на педагог. През всичките тези 80 години Дмитрий Башкиров не се уморява да свири и да преподава, воден от непоправимо жизнелюбие, младежки ентусиазъм, искрена любов към пианото и постоянен стремеж към съвършенство, съпроводени от великолепно чувство за хумор. Неговият сочен и чист звук, богатството на нюанси и стремежът към максимално адекватен израз на композиторския замисъл намират чудесна демонстрация и в изпълненията на неговите ученици, сред които Дмитрий Алексеев, Николай Демиденко, Аркадий Володос, Борис Блох и не на последно място – българката Пламена Мангова.
Кореспонденции на Мария Клейманс за концерти в най-големите белгийски зали.
В рубриката “Срещи, гласове, съдби” проф. Павел Герджиков припомня името на баритона Никола Смочевски – един от водещите солисти на Софийската опера от втората половина на ХХ век.
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05