Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика.
Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му "Диви разкази". Той успява да осъществи контакт между архаичните си персонажи и съвременния млад човек и с лекота посочва морално-нравствените значения, втъкани от автора. Те са преплетени успешно с естетическите внушения, които отправя режисьорката към зрителите.
Освен че показва отношението на съвременните ни киноматографисти към литературната ни класика, "Сватба" пресъздава и съдбата на родопчанина. Филмът се обръща към съкровената същност на индивида и говори за чест, дълг, истинност и достойнство. Но най-вече за любов и свобода.
В днешно време, когато липсва стабилен морален императив, се чувства нуждата от такъв филм, в който да е налице силно изградена ценностна система в екранния разказ. Бавното, мъртво течение на времето в него работи за това усещане. То изгражда силата на духа, с която изкупваме греховете си.
В тази посока върви и разговорът с режисьорката на филма "Сватба" Магдалена Ралчева.
"Сватба" е от добрите сватби в българското кино, според кинокритика проф. Божидар Манов. А за сватба са нужни двама, в случая това са актьорите Ралица Стоянова и Радослав Владимиров, които влизат в ролите на Хате и Мето.
В звуковия файл те говорят за единственото, което човек може да научи в този живот, а именно – как да си носи греха. Защото да следващ сърцето си е важно, но когато не промениш начина, по който го следваш – това води до същите последствия.
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg