Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пекинската опера в Китай и по света

Красноречието на „Опера на Изтока” – патент на китайското оперно изкуство
Снимка: Българската редакция на Радио Китай за чужбина
За един от феномените на китайската култура, който се радва на особена популярност в света, ще ви разкажем в съвместната ни рубрика с Българската редакция на Радио Китай за чужбина. Журналистката Гу Фан, или както всички я познават - Ангелина, ще ни пренесе в завладяващата атмосфера на китайската опера.
Никое друго изкуство не показва толкова ясно разликите между китайската и западната култура като китайската опера, която ни пренася в един напълно различен свят. Наричана още „Опера на Изтока”, тя съчетава музика, песни, пантомима, танци и акробатика. Една от най-големите й особености е, че липсват декори, което изисква от актьора да пренесе зрителя чрез движенията и думите си в определена обстановка. Красивите костюми, маските и майсторството на изпълнителите остават любимо забавление за китайците и са един от най-добрите начини за изследване на древен Китай.
В кои държави гостуват най-често представленията на Пекинската опера, коя е най-трудната за изпълнение роля и какво символизират маските на лицата на актьорите? Всичко това ще разберете от разговора в студиото в Пекин, който започва с въпроса за развитието на китайския традиционен музикален жанр и най-големите театри, в които можем да гледаме представленията на Пекинската опера.
По публикацията работи: Невена Праматарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бележник" на Стефан Гечев във фототипно издание

Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..

публикувано на 02.01.25 в 18:26

Едвин Сугарев отбеляза 70-годишнината си с нова стихосбирка

В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..

публикувано на 02.01.25 в 18:16

В Деня на научната фантастика – съвременните утопии и търсенията в жанра

На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика.   Утопията е важна част от социалните и литературни..

публикувано на 02.01.25 в 10:02

Всепоглъщащата любов на сцената и на екрана

На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..

публикувано на 02.01.25 в 09:37
Българският щанд във Франкфурт

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..

публикувано на 02.01.25 в 09:06