Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия "Терра фантазия: фантастиката тук и сега" - Фантастика и наука

Жул Верн и първото издание на романа му „20000 левги под водата”, излязло през 1870 година (в България е издаден със заглавието „Капитан Немо”), в който писателят предвижда създаването на подводницата
Снимка: Архив
Надминат ли е вече патриарха на тъй наречената „твърда фантастика” Жул Верн в своите успешни научни прогнози от автори като Хърбърт Уелс, Айзък Азимов, Артър Кларк? Как Лукиан, Уйлям Годуин, Сирано де Бержерак успяха да предвидят много от модерните реалности на ХХ век, назоваван „век на компютрите и ракетите”, а Джонатан Суифт откри двата естествени спътника на Марс – Фобос и Деймос, далеч преди астрономите? Защо авторът на бестселъра „Странник в странна страна” Робърт Хайнлайн попречи с издаването на три други свои книги през 60-те години на миналия век за патентоването на водното легло в наши дни? И оказаха ли се пророци на някои от съвременните технологии български фантасти като Тотю Тотев, Никола Хвойненски и Георги Илиев?
Отговорите на тези и други подобни въпроси, свързани с бъдещето като родина на творчеството – от изследователите в областта на фантастиката, евристиката и футурологията Юри Илков, Тодор Ялъмов, Николай Теллалов.
По публикацията работи: Росица Панайотова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вокалният педагог на Сан Ремо с безплатен мастър клас във Варна

Специално, за да бъде член на журито на младежкия конкурс за изпълнение на песен от филм или мюзикъл "Киното – моя любов, моя песен", подкрепен от община Варна, от Италия пристигна Иван Лазара. Той е вокален треньор на фестивала в Сан Ремо и музикален директор на West Scotland University в Рим. Човекът, който извайва гласовете на италианските звезди се..

публикувано на 04.08.24 в 13:05

България е основател на Международната олимпиада по математика

Най-добрите български ученици по математика спечелиха 5 медала от най-престижното състезание по математика в света за годината, 65-ата Международна олимпиада.  "Това е най-старото математическо състезание в света и служи като пример за съставяне на всички състезания, като България е една от основателките на тази олимпиада, тъй като заедно..

публикувано на 04.08.24 в 09:45

Габровската техническа гимназия

Професионалната техническа гимназия в Габрово е създадена през 1893 г. първо като кожарско училище с името на д-р Никола Василиади, на чието щедро дарение дължи съществуването си. Никола Василиади е роден в Букурещ, където семейството му се е преселило около началото на XIX век след опожаряването на Габрово и в търсене на сигурност и поминък...

публикувано на 03.08.24 в 12:15
Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на..

публикувано на 02.08.24 в 14:10
доц. Катя Михайлова

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България...

публикувано на 02.08.24 в 11:18