Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия "Терра фантазия: фантастиката тук и сега" - Фантастика и наука

Жул Верн и първото издание на романа му „20000 левги под водата”, излязло през 1870 година (в България е издаден със заглавието „Капитан Немо”), в който писателят предвижда създаването на подводницата
Снимка: Архив
Надминат ли е вече патриарха на тъй наречената „твърда фантастика” Жул Верн в своите успешни научни прогнози от автори като Хърбърт Уелс, Айзък Азимов, Артър Кларк? Как Лукиан, Уйлям Годуин, Сирано де Бержерак успяха да предвидят много от модерните реалности на ХХ век, назоваван „век на компютрите и ракетите”, а Джонатан Суифт откри двата естествени спътника на Марс – Фобос и Деймос, далеч преди астрономите? Защо авторът на бестселъра „Странник в странна страна” Робърт Хайнлайн попречи с издаването на три други свои книги през 60-те години на миналия век за патентоването на водното легло в наши дни? И оказаха ли се пророци на някои от съвременните технологии български фантасти като Тотю Тотев, Никола Хвойненски и Георги Илиев?
Отговорите на тези и други подобни въпроси, свързани с бъдещето като родина на творчеството – от изследователите в областта на фантастиката, евристиката и футурологията Юри Илков, Тодор Ялъмов, Николай Теллалов.
По публикацията работи: Росица Панайотова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Михов

Изработването на квантов компютър се подготвя усилено у нас

Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15