Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Редки и много ценни изпълнения от европейските летни фестивали

Предлагаме ви изпълнения на младежкия ансамбъл "Gli Archi del Cherubino" ("Щрайхът на Керубино"). Записът е от концерт, състоял се на 25-и юни миналата година в катедралата "Сан Франческо" в старинното градче Сутри, провинция Витербо в Италия. С този концерт е бил открил Десетият Бетовенов фестивал в Сутри, въпреки че програмата предлага само и изключително барокови творби на автори, починали десетилетия преди великия Лудвиг ван Бетовен да се роди. Е, има едно изключение – Доменико Чимароза. Колкото и да е странно Бетовенов фестивал да се открива с барокова програма, колегите от Радио Ватикана любезно са предложили този концерт на страните-членки на Европейския съюз за телевизия и радио.

И още нещо доста рядко – рецитал на пианиста Григорий Соколов, състоял се на 4 юни миналата година на Фестивала в Шветцинген. Соколов е известен с това, че почти никога не записва в студио, не свири с концерти с оркестър, нито камерна музика с други изпълнители. От 1966-а година, когато едва 16-годишен печели златен медал на конкурса „Чайковски” в Москва, той изнася предимно солови рецитали, предимно в европейски градове (но без Лондон например, защото му поискали пръстови отпечатъци, за да получи виза, което той счел за унизително!). Соколов свири една, най-много две програми за сезон. Разрешава да бъде записван само по време на концерт – и то невинаги. Изпълненията му много рядко излизат на дискове, а публиката буквално разграбва билетите за концертите му.

Тема с продължение – „Руската утопия” на Стивън Исерлис. В изданието ни от 2 септември запознахме аудиторията с един от най-изтъкнатите виолончелисти на нашето време. Днес от концерта му с пианиста Денеш Варион, включен в миналогодишния фестивал на „Радио Клара” в Брюксел, ще прозвучат три части от Соната за виолончело и пиано в ре минор, опус 40 на Дмитрий Шостакович.

От миналогодишния фестивал във френския град Сент ще предложим много рядко изпълнявана пиеса на почти непознат за нашата публика полски композитор. „Степта” – симфонична поема, опус 66, на Зигмунт Носковски ще прозвучи в изпълнение на Оркестъра на Шан-з-Елизе, дирижиран от Филип Херевеге.

неделя, 16 септември, от 14.00 часа

По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05