Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Евранет": Българин е Европейски гражданин на годината

● Евродепутатът Евгени Кирилов за предложението си към Комисията по външни работи на Европейския парламент българските граждани да могат да разчитат на закрила в страните, където нямаме посолства.
● Евродепутатът Евгени Кирилов за начините, по които България би могла да усвоява повече пари по европейските програми.
● Министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев представи пред парламентарната Комисия по европейските въпроси и по контрола на европейските фондове новосъздадения български иконометричен модел за измерване на ефекта от структурните и Кохезионния фондове на ЕС върху икономиката ни.
● Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу представи в Лисабон новоучредената от комисията Европейска награда за социална иновация.
● Интервю с Петър Петров, лауреат на тазгодишната награда „Европейски гражданин на годината”.
● Студенти от клуб "Европа" във Велико Търново участват в симулация на Европейски парламент по време на втората част от международния младежки проект „Корени и криле” по оперативна програма "Младежта в действие".
● „Слон в стаята” се нарича международен проект, който се финансира от програмата „Младежта в действие” на Европейската комисия. В проекта участват младежи с увреждания от 11 държави.
● "Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития" е проект, финансиран по Оперативна програма “Регионално развитие”, по който работят в община Димитровград.
● Археологически парк с крепостни стени и кули вдигат край Раднево по европроект, наречен „Нов живот за миналото.”
● От 2010 година до сега със средства по европейски програми са финансирани палеонтологичното находище край Дорково, обновяването на крепостта Цепина и най-новият проект, наречен „Стъклен Джурасик парк в Родопите”.
● “Моята Европа”: д-р Жельо Желев, бивш президент на България.
● „География на музиката на Европа” – Фолклорен фестивал на EBU в Рудолфщат, Германия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12

Любовта в действие: Спомен за отец Димитър Вукадинов

Днес често говорим за любовта – споделяме крилати фрази в социалното пространство за това как тя е в основата на всичко, как ще ни спаси, укоряваме се един друг за липсата ѝ, четем истории, в които тя е главната героиня. Но има хора, които проповядват любов не с думите си, а с поведението си. Един такъв човек е бил обичаният столичен свещеник..

публикувано на 01.08.24 в 09:56
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.  Според д-р..

обновено на 31.07.24 в 14:45

Децата през лятото – кои са най-честите травми?

В ефира на Lege Artis д-р Стефан Церовски, травматолог и ортопед в Университетската болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", сподели своите наблюдения относно увеличаването на травматизма през летния сезон. Лятото е време, когато децата прекарват много време на открито, играейки и занимавайки се с различни спортове и..

публикувано на 31.07.24 в 13:14

Какво се учи в българското училище в Париж?

В рубриката "Минути на редактора" ви разказахме за едно от петте български училища в Париж, което носи името "Родна реч омайна". Това училище играе ключова роля във възпитаването на българското самосъзнание сред младите българи в чужбина. За важността и мисията на училището разказа директорът Пламена Ерон. Училището е създадено през 2019 г. с..

обновено на 31.07.24 в 13:11