Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Природни резервати в България”: Резерват „Патлейна”

В резервата е единственото естествено находище на див рожков в България - ядливите му шушулки са били важен източник на захар в миналото преди захарното цвекло и захарната тръстика да получат своето разпространение. Днес плодовете му се използват във фармацевтичната промишленост.
Снимка: Архив
Най-голямото в страната ни естествено находище на див рожков, включен в Червената книга на България, се намира в поддържания резерват „Патлейна”. Дърветата от древния вид, терциерен реликт, обагрят с розово-лилавите си цветове от март до юни десния бряг на река Тича по северния склон на Преславска планина. Поддържаният резерват „Патлейна” в едноименната местност съхранява и три разновидности от вида Урумово лале – диворастящи червени, жълти и червено-жълти цветя, които покриват скалистите склонове на планината и не могат да виреят в други условия.
На територията на резервата и в непосредствена близост с него се намират и няколко исторически паметника – останки от манастирска църква и занаятчийска работилница с пещи от времето на Първото българско царство и средновековният манастир от Х век „Свети Пантелеймон”.

В поредицата „Природните резервати в България” слушайте и за останалото диворастящо богатство и историческите паметници в поддържания резерват „Патлейна”. Разказват експертите от Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в град Шумен – Красимира Борисова и Деян Спасов, историкът Александър Горчев и археологът Стойчо Бонев.

четвъртък, 18 октомври
По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оман е една от най-безопасните страни в света

Ако напишете името на оманската провинция Салала в Гугъл, ще се появят повече снимки на водопади, ручеи и тучни поляни, отколкото на плажове или на характерната за държавата пустиня. Наистина това кътче е неповторимо! В целия Близък Изток няма друго място, където да вали дъжд и където да е зелено. Неотдавна десант от омански туроператори споходи Софияl...

публикувано на 13.10.24 в 09:25

Що е то суперлуние?

"Суперлунието със съвпадащи, т.е. близки във времето, лунен перигей и пълнолуние, като такива събития имаше две през тази година – на 18 септември, рано сутринта, и това, което предстои на 17 октомври 2024 година, съобщи в предаването "Следобед за любопитните" астрофизикът Пенчо Маркишки.   Той допълва, че когато лунният перигей е близък по време с..

публикувано на 12.10.24 в 08:00

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50