Публикуването на стари кадри, които нямат нищо общо с актуални събития, или такива, които са заснети на различно място, е обичаен похват на разпространителите на дезинформация. Похватът цели всяването на страх в обществото или прокарването на определени политически възгледи с цел поляризация. Подобни примери могат да се наблюдават както по отношение на конфликта в Близкия изток, така и във войната между Русия и Украйна.
Кристиян Юлзари, студент по "Политология" в СУ, който е и част от екипа на Factcheck.bg, гостува в "Мрежата", за да потърсим отговор на въпроса "От какво зависи истинността на една публикация?"
Последното разследване на Кристиян е свързано с ракетната атака на Иран над Израел в отговор на убийството на Хасан Насрала, лидер на Хизбула. След нападението във Фейсбук започва споделянето на стари видеоклипове, които се представят за заснети по време на атаката. Какви са истинските факти около въпросните видеа? Как се разпространява дезинформацията? Какви са инструментите, с които си служи Factcheck.bg, за да провери, а после, ако се наложи, да обори едно или друго твърдение?
Обратната връзка
"Има два типа хора. Едните непрекъснато ни обвиняват, че ние сме спонсорирани от посолства, от различни донори и съответно пишем или твърдим, онова, което ни се каже. Тази група от хора не вярват на нищо, което им се казва, дори и твърденията ни да са придружени с доказателства. Другата група са тези, които действително, с помощта на нашите проверки, успяват да се ориентират до една или друга степен в информационния хаос, в който живеем. Ние работим отскоро, като независими проверители на факти, което ни позволява да помагаме на другите потребители във ФБ конкретно, като маркираме публикации, които съдържат дезинформация, на които ние правим проверка, и ако откриваме, че информацията не е вярна, под нея излиза нашият текст, който обяснява на потребителите, че това, което току-що са прочели или видели във видеоклипа, или снимката е невярно…./…/
Обратната връзка от читателите е много важна и ние се опитваме да достигнем до хората по различни канали, вашето предаване е един от тях, за да образоваме максимално."
Обикновеният читател, като проверяващ
"Аз си давам ясна сметка, че за обикновения читател е много трудно да се занимава с всяко едно нещо, което му попада във фийда в социалните мрежи, защото е ясно, че хората нямат време за това, те не се занимават с това от сутрин до вечер, на тях това не им е професия. Ако сме реалисти, то трябва да сме наясно, че не е възможно да се проверява истинността на всяка една снимка, която излезе във всяка една социално мрежа, която човекът ползва. Но тук трябва да говорим за съмнение /…/ Хората, бидейки нерационални същества, приемат първо информацията с емоциите си, а после разсъждават и се замислят за нещо дали е вярно или не."
Кога да потърсим помощта на Factcheck.bg
"Платформата поддържа специално меню за подаване на сигнали. Всеки наш читател, ако попадне на нещо, което го е усъмнило и няма времето да го провери, може да ни изпрати сигнал. В сайта ни има форма за подаване на сигнали… Ще поясня какво можем и какво не можем да проверяваме ние. Това, което ние сме способни да проверим, са твърдения, но не можем да проверяваме мнения, например."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Кристиян Юлзари е журналист на свободна практика. Професионалният му път започва от националната платформа за ученическа журналистика sCOOL Media. Вълнува се от темите политика, права на човека и социално неравенство. От 2021 г. е част от екипа на Factcheck.bg. Носител е на наградите Web Report 2020 и "Валя Крушкина – журналистика за хората" през 2021 г. за разследването си за корупцията в Министерството на младежта и спорта при разпределянето на средствата за младежки дейности у нас.
Снимка – aej-bulgaria.org
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg