Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Принцеси и съкровища

| обновено на 08.09.14 в 16:53
Съкровище от Летница, сребърни апликации от конска амуниция, първата половина на IV век пр. Хр.
Снимка: архив
1963 г. Докато копаят основите за нов строеж край ловешкото село Летница, работниците се натъкват на голям бронзов съд. Когато го изваждат, оказва се, че съдът е пълен с дребни предмети - изваждат около 50 сребърни пластинки с различни изображения. Някои са по двойки – конник в ход наляво и конник в ход надясно; други са единични – богиня, която язди дракон с конска глава; мъж, който държи огледало, а до него - триглав змей (да уловиш с огледало същество от отвъдния свят, за траките означавало да го обезвредиш); накрая е сватбата на героя, благословена от Великата Богиня Майка. Учените все още спорят, кои точно се женят – тракийският владетел или тракийският бог Крон, от когото богинята Траке ражда първия известен европейски владетел, Долонк.
Историята с пластинките не свършва дотук. Модата владетелите да украсяват шлемовете си с позлатени пластинки с изображения на богове, които да ги закрилят по време на битка и да им помагат по време на лов, продължава и през следващите столетия. В югоизточната част на остров Британия, близо до селцето Сътън Ху, в погребалния кораб на местен вожд е намерен шлем, украсен точно по този начин – с пластинки, върху които са изобразени конници и воини с копия. Този шлем е с около 1000 години „по-млад” от съкровището край Летница. Дали е изработен от местни майстори по по-стари образци, дали тракийската мода е била възприета първо от римляните и после копирана от англите, засега не се знае. Но си заслужава да се види – много е красив!
Повече за тракийските съкровища по нашите земи, както и за уникалното златно съкровище, открито край град Шеберган, Афганистан - в поредния епизод на „История на изкуството за деца”.

6 септември
По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00