Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Танцът през вековете”: От дворцовата зала до театралната сцена

БНР Новини
Снимка: Софийска опера и балет
Балният танц произлиза от народния, обикновения, онзи, който изразява веселието на хората на празник, панаир, семейно тържество. Светският танц също тръгва от движението и радостта от него, но добавя художествения израз чрез изправената осанка, изяществото на жестовете, творчеството в хореографията, изискванията към позите, фигурите, партньорите и обноските – донякъде скучни неща, но именно те дават основата за бъдещото балетно изкуство. В различните епохи се появяват различни по бързина и подвижност видове танци, много от тях навлизат в дворцовите зали и придобиват нов живот чрез аристократичното им облагородяване.
Много от сериозните композитори пишат музика за модерни за времето си танци като павана, менует, сарабанда, контраданс, рондо и така от балната зала те попадат на оперната и балетната сцена и се превръщат в музикални жанрове. В бароковата епоха все още балетната музика не може да се отличи от музиката на балните танци. Жан-Батист Люли създава по-различен и отделен стил, в който музиката разказва определена история или сюжет. Люли и Жан-Филип Рамо пишат опери-балети, в които сюжетната линия се предава чрез танц и пеене, но все още балетната музика е по-малко значима от вокалната линия.
Почти до появата на Пьотр Илич Чайковски балетните композитори са смятани за различни от авторите на симфонична музика. Балетната музика е акомпанимент на солови или ансамблови танци. “Лебедово езеро” на Чайковски е първата балетна музикална пиеса, създадена от симфоничен композитор. След него балетните композитори вече не пишат обикновена танцувална музика, защото фокусът вече не е отделния танцов номер, а цялостната драматургия.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Проф. Климент Найденов: Климатичните промени променят и вкусовете на хората

В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..

публикувано на 10.02.25 в 16:15

В България се срещат 22 вида птици, заплашени от изчезване

Тази година се проведе 49-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България (от 16 до 19 януари). В рамките на 4 дни, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българската..

публикувано на 10.02.25 в 15:50

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15