Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Танцът през вековете”: Танцът като терапия и път на развитие

Снимка: Архив
От най-древни времена танцът е начин хората да изразят своите чувства и емоции, тоест той съчетава физическа, психична и естетическа активност. Смята се, че именно танцът е служил за комуникация на нашите предци още преди зараждането на различните езици. Днес той разкрива цялата палитра от човешки емоции - основната задача в танцовата терапия. Свободното движение и импровизация произлиза от спонтанното изразяване и освобождаване на дълбоко пазени у нас чувства. Това е жив език, на който човекът говори чрез образи и алегории.
В танците на различните култури се проектира духовното развитие на всеки народ. Съществуват различни ритуални танци – при лечение на болни, оплакване на мъртви, празнуване на победи или други радостни събития от човешкия живот. В Древен Египет чрез танц изобразявали движението на небесните светила, а римляните танцували в чест на боговете. Индийският танц разказва цяла история на зрителя. Въртящите се дервиши в своя екстатичен танц се стремят към духовно сливане с Бога, отдаване на тишината и молитвата.
Американските коренни церемониални танци са молитва за изцеление или за добра реколта от царевица, дивеч, риба; почит към възрастните или част от церемонията по даряване с име. У нас паневритмията на Петър Дънов представлява танц, в който здравословните ефекти се преплитат със заложени педагогически модели за развитие на човешкото същество и неговото оптимално адаптиране към обществения живот.
Всяко наше емоционално преживяване се изразява в напрежение на някои мускулни групи. На тази тясна връзка е изградена известната биоенергетична теория на телесната терапия на Вилхелм Райх и Александър Лоуен. Танцовата терапия стимулира безсловесното взаимодействие и оттук се отваря пътя за пълноценно личностно самовъзприятие, самоактуализация, увереност в себе си и в междуличностните взаимоотношения. Или метафорично казано - един своеобразен танц на живота в свободен импровизационен стил.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Проф. Климент Найденов: Климатичните промени променят и вкусовете на хората

В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..

публикувано на 10.02.25 в 16:15

В България се срещат 22 вида птици, заплашени от изчезване

Тази година се проведе 49-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България (от 16 до 19 януари). В рамките на 4 дни, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българската..

публикувано на 10.02.25 в 15:50

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15