Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика от Балканите с група „Карпатия”

Снимка: Архив
В предаването ще слушаме традиционна музика от Европа, Азия и Африка. Балканската нишка е представяна от унгарската група „Карпатия”, която изпълнява автентичен фолклор от Будапеща до Истанбул, от Кишинев до Тирана. Неслучайно един от албумите на групата се казва „Панаир” (2003 г.), в който се представя музика на различните етноси и народи, живели в Карпатите – гърци, унгарци, румънци, немци, руснаци, евреи, цигани, турци, арменци, татари и др.
Групата използва изключително разнообразни инструменти: флейта, унгарски и български кавал, тилинко (теленка – популярния в Средна и Източна Европа духов инструмент, който е направен от дървен цилиндър без отвори за пръстите), тамбура, кобоз, цитра, дарабука, тъпан, даф, бръмбазък, унгарска и българска гайда.
Друг акцент е автентичната музика от Индия в лицето на Пандит Никел Бенерджи (ситар) и Пандит Ясрай (вокал и ситар). Първият изпълнител печели първа награда в състезание за ситар през 1940 г. и махараджата на Гаурипур подпомага неговото по-нататъшно обучение при Баба Аллаудин Кан, патриарха на Майхар гхарана (северноиндийска класическа музикална школа, наречена по едноименния град от щата Мадхя Прадеш). Между 1952 и 1956 г. Бенерджи учи при Устад Али Акбар Кан.
Пандит Ясрай е роден на 30 януари 1930 г. в град Хисар, в индийския щат Хариана в ортодоксалното семейство на брахман, където се пеят класически индийски песни. Пандит се учи на пеене от баща си и по-големия си брат Манирам. Много музикални критици са впечатлени от богатия му и звучен тембър, както и от диапазона му – повече от три октави.

сряда, 30 януари, от 18.30 часа
По публикацията работи: Александър Заралиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Илиевски и Светлина Стоянова

Симфоничният оркестър на БНР поставя музикалното начало на 40-ата "Аполония"

Симфоничният оркестър на Българското национално радио открива официално тази вечер четирдесетото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол.  Създаден  през 1948 година, Симфоничният оркестър на БНР и до днес играе важна роля в музикалния  живот на столицата и не само. Съставът поддържа един изключително широк репертоар. Той не само..

публикувано на 29.08.24 в 14:30

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30