Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кралете-чудотворци

Посребрена бронзова скулптурна композиция, изобразяваща победата на мировингския крал Меровей над армиите на хунския предводител Атила през 451. Автор: Емануел Фремие, 1867. Съхранява се в Музея на изкуствата в Метрополитън.
Снимка: Архив
Така наричали владетелите от династията на Меровингите. Между пети и седми век те владеят почти цялата територия на днешна Франция и Германия. Господството им съвпада с периода на крал Артур и е свързано с почти толкова легенди, колкото са разказани за Артур и магьосника Мерлин.
Според една от тях, загадъчният Меровей, дал името на династията, е получовек, полубожество. Дори името му говори за неговото чудотворно раждане и характер: в него са съчетани френските думи за „майка” и за „море”. Във вените му течела кръвта на владетеля на франките и на загадъчното морско същество квинотавър. Как е изглеждал квинотавърът не знаем, но Меровей и другите владетели на династията бил надарени с какви ли не свръхестествени способности – смятало се, че са ясновидци и че могат да разговарят по телепатия със зверовете и природата. И видът им бил необикновен – за дългите им златни коси също се разказвали предания. Подобно на библейския Самсон силата им се криела в косите и я губели веднага, щом някой решил да ги лиши от тях. Всъщност по време на управлението на Меровингите на кралете се гледало не като на царе в съвременния смисъл на думата, а като на пратеници на боговете.
В поредния епизод на „История на изкуството за деца” ви разказваме за златните пчели от съкровището на един от Меровингите – Хилдерих I и за пазителя на Хадда в загадъчната държава Гандхара.
По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00