Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Зърнени култури”: Царевицата – царицата на полето, оризът – хлябът на Изтока

Снимка: БГНЕС
В Южна Америка, прародината на царевицата, древните маи обожествявали културата, която ги изхранвала. Те изобразявали бога на царевицата като юноша с украшение на главата, направено от церивични листа. За тях младият бог бил равен на зрелия бог на жътвата. Маите имали и йероглиф с формата на царевично зърно.
Царевица започва да се отглежда в Европа след Великите географски открития през XVI век. От второто си пътуване до Америка Колумб донесъл зърна от царевица, която отначало отглеждали в дворцовите градини като рядкост, но много скоро тя се разпространила и народите от различни земи започнали да оценяват хранителните й качества. Сега от всички зърнени култури царевицата заема първо място по площ в света. В нашата страна я наричат „царицата на полето”.
Подобно е и отношението на хората към друга житна култура, възникнала в древен Китай. Оризът е хлябът на повече от половината свят. В Азия той е свещен също като своите събратя от семейство „Житни”. В Япония има светилища, посветени на бога на ориза, наречен Инари. Имената на две световни марки коли черпят вдъхновение от ориза. На японски „Хонда” означава „главно оризово поле”, а „Тойота” произлиза от думата „тойода”. В превод от японски – богато оризище, изобилно оризово поле.
Гостите – доцент Наталия Петровска и докторът на селскостопанските науки Свилена Тошева, разказват за тези две основни зърнени култури на земята.
По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14