В оповестения днес мониторингов доклад Европейската комисия определи напредъка на България като "недостатъчен и крехък” и остави в сила механизма за наблюдение - с аргумент, че без него много от промените нямаше да бъдат факт.
След публикуването на документа председателят на Европейската комисия Жозе Барозу разпространи изявление, в което заявява:
Този доклад показва, че в България е нужно да се стимулират силите, които са „за” осъществяване на реформи, и да се осигури лидерство. Основополагащи принципи като върховенството на закона и независимостта на съдебната система трябва да се основават на дългосрочната стратегия за реформи.
Непрозрачните ключови назначения, малкото присъди за организирана престъпност и корупция, слабите резултати на Комисията за конфликт на интереси и БОРКОР са сред основните критики към България. Към тях Комисията добави изплъзналите се от правосъдието престъпни босове, разкритията за политическо влияние върху съдебната система и оставащите съмнения за нейната независимост.
Европейската комисия очаква от България да ускори реформите и да покаже убедителни резултати във всички области. Препоръките към страната ни вече са 22 и засягат съдебните назначения, политическата намеса в съда и прокуратурата, възлагането на борбата с корупцията на една институция. Преодоляване на корупционния риск при обществените поръчки и преразглеждане на процедурите за установяване на конфликт на интереси са сред другите препоръки, отправени в доклада.
България има за изпълнението една година до публикуването на следващия доклад от бъдещата Европейска комисия. Настоящата днес отказа да обсъжда дати за прекратяване на мониторинга и обяви, че той ще остане докато бъдат изпълнени всички изисквания, независимо дали това ще е преди или след българското ротационно председателство на Евросъюза през 2018-а.
Най-важната новина от представянето на доклада на Европейската комисия е категоричният отказ на говорителя Марк Грей да определи доклада като положителен, каза в предаването "12+3" ръководителят на Правната програма на института "Отворено общество"..
Докладът ни казва, че не само че не сме направили крачка напред, което се очакваше от нас, но сме направили две крачки назад, коментира в предаването "12+3" бившият депутат от НДСВ Минчо Спасов. В доклада се виждат остри критики към..
Заместник главният редактор на електронното издание Euroaktiv Георги Готев коментира в предаването "12+3" доклада на Европейската комисия за напредъка на България. Според него румънският доклад е доста положителен, в него се говори за наличието..
Министрите на правосъдието и на вътрешните работи Зинаида Златанова и Цветлин Йовчев очакват следващият доклад на Европейската комисия да отбележи съществен напредък по направените забележки от днес. Вицепремиерите бяха категорични, че през последните..
След като ЕК обяви в доклада си за България, че напредъкът в съдебната реформа и борбата с престъпността и корупцията е "недостатъчен и крехък”, днес от там изразиха надежда, че българските власти ще приемат сериозно изводите от наблюдението. При..
БСП и ДПС посочиха със задоволство, че докладът на Европейската комисия за България констатира отслабения натиск от страна на изпълнителната власт върху съдебната. Според ГЕРБ в текстовете се усеща отчаяние. От ДПС посочиха, че докладът е негативен,..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg