Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато боговете на виното слизат в Илинденци, община Струмяни…

БНР Новини
Снимка: Стоян Петков

Това се случва всяка година на 1 февруари. Може да е студено, но това не е пречка за боговете да се спуснат от снежните и мраморни върхове на Пирин в Илинденци. Защо точно там? Защото и домакини, и гости от близо и далеч непременно идват за празника, а не могат да си го представят без божествената свита.Илинденци се слави с много неща: с уникална скулптурна галерия на отрито. Наоколо, по причудливите скали през лятото тече див мед. Природата е величествена по всяко време на годината и поднася на пътника великолепни гледки… А какво е районът, без прекрасните пирински легенди, които ромолят, като местното вино. Чудни предания се разказват и за мома Кераца. Девойката ли била омайна колкото лозата, която расте само по тези места или виното от лозата ставало невероятно хубаво, като Кераца? Кой от кого „прихванал” името? Легендите са красиви и различни, но накрая имат един и същи финал: мома Кераца е неизменна част от хилядолетната история на виното керацуда.
Хората, които ценят труда на лозарите, не пропускат празника, който не е само в чест на Трифон Зарезан. В Илинденци почитат всички богове-закрилници през вековете: тракийския Загрей, фригийския Сабазий, гръцкия Дионис, римския Бакхус и, разбира се, Св. Трифон. Ако във виното е истината, в община Струмяни добавят още: хляба, приятелството, доброто настроение и традициите. Как керацудата, в продължение на 4 000 години, продължава да е неизменен участник в древния тракийски ритуал Розалин можете да чуете от разказа на Снежана Стоименова в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20