Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството в помощ на екологията и обществото

Удивлението от съвършения порядък на пчелното семейство и тревогата породена от намаляващата пчелна популация откриваме в изложбата пейзажи "Те все още са тук..." на Иван Костолов в галерия Credo Bonum
Снимка: Credo Bonum

Ставаме ли по-чувствителни към решаването на екологичната проблеми в България и как кино творците, художниците и артистите помагат за преодоляването на съвременните кризи. И още: как посланията им вълнуват, окуражават и вдъхновяват хората по целия свят. Тези теми ще бъдат дискутирани по време на предстоящата конференция "Изкуството като посредник между екологията и обществото" в галерия Credo Bonum в София. Идеята е на групата CBC (Creative Bar Curators), която започна като кураторска инициатива и откликва на търсенията на новото поколение активисти в съвременната ни култура. Събитието е част от проекта под същото мото на CBC и се осъществява с подкрепата на наградата "Гауденц Б Руф".
По време на конференцията ще бъде показана и специална селекция на филми от поредицатa „Платформа зелено видео” на автори от цял свят. Проектът включва и изложбите "Те все още са тук...", посветена на проблема за изчезването на пчелите на Иван Костолов и „Семеен портрет“ на Красимир Костов, който заснема серия портрети и пейзажи в село Езерец.
Артистичната среща с участието на художници, творци от киното, театъра и други изкуства, еколози и природозащитници ще започне на 7 февруари в Credo Bonum.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова стихосбирка на Станислава Станоева

"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59