Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството в помощ на екологията и обществото

Удивлението от съвършения порядък на пчелното семейство и тревогата породена от намаляващата пчелна популация откриваме в изложбата пейзажи "Те все още са тук..." на Иван Костолов в галерия Credo Bonum
Снимка: Credo Bonum

Ставаме ли по-чувствителни към решаването на екологичната проблеми в България и как кино творците, художниците и артистите помагат за преодоляването на съвременните кризи. И още: как посланията им вълнуват, окуражават и вдъхновяват хората по целия свят. Тези теми ще бъдат дискутирани по време на предстоящата конференция "Изкуството като посредник между екологията и обществото" в галерия Credo Bonum в София. Идеята е на групата CBC (Creative Bar Curators), която започна като кураторска инициатива и откликва на търсенията на новото поколение активисти в съвременната ни култура. Събитието е част от проекта под същото мото на CBC и се осъществява с подкрепата на наградата "Гауденц Б Руф".
По време на конференцията ще бъде показана и специална селекция на филми от поредицатa „Платформа зелено видео” на автори от цял свят. Проектът включва и изложбите "Те все още са тук...", посветена на проблема за изчезването на пчелите на Иван Костолов и „Семеен портрет“ на Красимир Костов, който заснема серия портрети и пейзажи в село Езерец.
Артистичната среща с участието на художници, творци от киното, театъра и други изкуства, еколози и природозащитници ще започне на 7 февруари в Credo Bonum.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Насилието като фарс в Сатиричния театър

На 29 март в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на спектакъла "Пазар за мъже" от Жан-Клод Дано. Поставката е на Николай Младенов, а сценографията е дело на Кирил Наумов. Режисьорът Николай Младенов определя пиесата, като забавно-ироничен крими трилър, който ни отвежда в света на един непознат за българската публика автор...

публикувано на 29.03.24 в 08:05

"Вълните на морето са жени" – филм, който не се очаква от турски режисьор

"Вълните на морето са жени" в случая не е стихотворението на Евтим Евтимов, а българското заглавие на филмовата история на Аслъхан Юналдъ. Нейният пълнометражен игрален дебют е изпълнен с напрежение трилър, чието основно действие се развива на яхта върху лазурните вълни на Егейско море. Зрителите проследяват историята на млада жена, която се завръща в..

публикувано на 28.03.24 в 16:59

Опиянението на чувствата във "Вино от глухарчета"

Спектакълът "Вино от глухарчета" на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" се опитва да дефинира битката между живота и смъртта, между светлината и мрака, между младите и старите. Надяваме се спектакълът да насърчи децата и семействата да говорят повече помежду си, да отнесат видяното със себе си у дома, да искат да открият "машината на времето"..

публикувано на 28.03.24 в 15:35
Рене Карабаш, Мари Врина, Захари Карабашлиев (от ляво надясно)

Българска литературна инвазия във Франция

Българските книги звучат на френски език и присъстват в литературния живот на Франция. Париж, Страсбург, Лион – това е пътят на литературния тур, който в момента осъществява преводачът Мари Врина заедно с писателите Захари Карабашлиев, Рене Карабаш и Ангел Игов по инициатива на Българския културен институт в Париж. В тура участва и преведеното на..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Поредицата "Земното минало" и екранизацията като превод

Научнофантастична трилогия, която пренася читателя от Културната революция в Китай до невъобразимо далечното бъдеще – това е поредицата "Земното минало" на Лиу Цъсин. Всеки, който вече е чел трилогията, се е сблъскал с въображаеми, но дълбоки научни теории и с големи въпроси за човечеството и хуманността. В "Нашият ден" гост е преводачът от..

публикувано на 28.03.24 в 11:25