Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На разходка с Херакъл или експеримeнтална археология за деца

Деца общуват с древността в Националния археологически музей. На „разходка” из Античния свят, под вещото ръководство на гл.ас. д-р Красимира Карадимитрова
Снимка: НАИМ при БАН

Кога и как са започнали първите Олимпийски игри в древността? Какви Александрови Олимпийски игри са провеждани в Бероя в чест на Александър Велики при управлението на Гордиан III ( 238-244 г.)? А как е изглеждал златният медальон, изпълнявал функцията на победен дар? В НАИМ при БАН намираме отговор на тези и на още много други въпроси. Любопитен нагледен материал „овеществява” това наше символично пътуване в Античния свят, благодарение на Международната изложба „Непреходен отпечатък в историята”. Ако й отделяме повече внимание, то е защото рядко имаме подобна възможност, без да обикаляме гръцките музеи, да видим само с едно посещение удивителни находки. Тези, за които споменаваме сега, са от  тематичния раздел „Олимпийският идеал”. Какво си спомнят възрастните посетители от уроците по история, останали назад - в детските години? А как най-младото поколение тълкува понятието „олимпийски идеал”? Остаряло ли е във времето? Как се съизмерва с днешните Олимпиади?
Повече от 800 деца от 4-ти и 5 клас на единадесет столични училища се включват в образователната програма на Националния Археологически институт с музей при БАН. Освен каталога за големи, изложбата е придружена от специално издание за малчугани, наречено „Ценностите на Олимпийските  игри”. Приятно е да правиш разходки из Античния свят и да те „води” Херакъл, юначният атлет, прочут със своите подвизи. Как на съвременен език се „превеждат” представите на древните елини за чест, достойнство, хармония, воля за победа, упоритост,  постоянство? Докато „обикалят” из стадиони и светилища, малките може би бъдещи изследователи, „попадат” на находки, които трябва да реставрират, като истински археолози. Експерименталната археология за деца не е първа инициатива на екипа от музея. Още подробности може да научим от разказа на гл. ас. д-р Красимира Карадимитрова и на децата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20