Каква е накратко предисторията. Елисавета е омъжена във Великобритания, но скоро става жертва на домашно насилие. Сигнализира службите и заедно с новородената си дъщеря, е изведена от рисковата среда. Бившият й съпруг обаче предприема телефонен тормоз и успява да я склони на среща, въпреки правилата на защитния режим, в който са тя и детето. От този миг Елисавета също е третирана от властите като опасна за дъщеря си и е разделена от Меган. Инкогнито, без никакво уведомление до български институции, у нас пристига социален работник, за да прецени дали родителите на Елисавета са способни да поемат грижите за детето. Оценката е отрицателна, въпреки че всички познати на семейството са категорични в обратното и че по-късно българските власти излизат с категорично положително становище по същия въпрос.
В края на миналото лято е последната среща на Елисавета с дъщеря й. Меган е при осиновители, с които истинската майка на детето се бори за родителски права. Утре е делото по иска на Елисавета, след което ще бъде взето решение за съдбата на детето.
Много хора чрез социалните мрежи, познати, близки се опитват да помогнат на младата жена. Ангажирани са всички институции в България, които може да имат отношение към казуса, но държавата не се конституира като страна по делото. Петицията до Европарламента е пореден опит да се сигнализира общественото мнение.
Елисавета Попова коментира очакванията си от евродепутатите, както и хода на съдебния процес, включително и пред Европейския съд. Чуйте.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg