Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родопите - в сънищата и в сърцето

БНР Новини
Снимка: личен архив

По фамилия е Грабовска-Гжиб. Родена е във Варшава. Работи като лекар-невролог, със специализация в областта на епилепсиите. Има трудна и отговорна професия, особено когато пациентите са деца. Кога намира време да пише книги, при това - не само специализирана медицинска литература.
Видях книгата й за пръв път в София, по време на най-голямото туристическо изложение на България „Ваканция и СПА”. Един родопчанин, Илия Чернев, внимателно държеше странен пътеводител на полски език за Чепеларе и Широка лъка. Вгледах се: няма грешка. Защото в превод заглавието означава „Там, където се е родил Орфей”. Благодарение на тази сакрална изповед на авторката, за детството й, споделено между Варшава и Родопите, полските читатели преоткриват България: не само като страна с плажове и море. Оказва се, че има вълшебни планини, с фолклор и обичаи, за които всеки турист може да мечтае. Изданието се изчерпва, както се казва у нас, като топъл хляб. С книга в ръка много полски туристи потеглят към България. Искат да вървят по Орфеевите пътеки, да слушат ромона на Орфеевите извори и водопади. Само че... си нямат баба Катя.
По фамилия пани Грабовска-Гжиб е полякиня. Нейният баща и съпругът й са поляци. Но малкото й име е Албена, като Йовковата героиня. И Албена Грабовска започва пред поредната полска аудитория да разказва какво означава името й, как е създадено, каква красавица го носи в творбите на магьосника на словото Йовков. Разказва за своите български корени, за майка си, за нейната майка, баба Катя, без която Албена едва ли щеше да има толкова вълнуващо и необичайно за Полша детство.   
Предстои ново издание на книгата за Орфей. Но явно тя отключва един неподозиран литературен заряд у Албена. Следват нови книги, за възрастни, за деца. А нощем, когато денят й на лекар се слива с часовете на твореца - писател, някъде там... има място и за Родопите, за Орфей, за пътищата, които ще отвеждат Албена към България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20