Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Цивилизация „унисекс” или обикновено равноправие

Снимка: архив

Как в шведската детска градина „Егалия” една полово неопределена дума зачерта „тя” и „той”, докато момченцата играят с кукли, момиченцата – с колички, всички пишкат клекнали и откриват като приказни герои два мъжки жирафа, осиновили си крокодилче? Ще успеят ли наистина подобни практики, които доведоха до проектозакони, в които се предвижда „родител 1” и „родител 2” да заместят „баща” и „майка”, докато другаде по света, на изолирани места забраняват употребата на мобилни телефони от жени например, да променят стереотипните ни представи за полова идентичност, сексуална ориентация, толерантност към различията или последиците ще се окажат абсурдни?
Ще се въведе ли като евростандарт във всички документи в близко бъдеще трети пол, за да се надстрои като социален пол над биологичния така наречения „джендър”?
Мнения „за” и „против” на сексолога д-р Михаил Околийски, феминистката доц. Миглена Николчина, детската психоложка Весела Банова, лекаря Славян Стоилов, психиатърът Веселка Христова.

 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомените на един гайджин от Япония

Проф. Сергей Герджиков за нравите и светогледа в Страната на изгряващото слънце. Проф. Сергей Герджиков има близо 150 забележителни трудове по философия, но в "Покана за пътуване" разговаряме с него като автор на две книги за Страната на изгряващото слънце – "Японски дневник" и "Японски загадки", резултат от двете му посещения там. Той..

публикувано на 29.09.23 в 08:10
Родопската теснолинейка

Вдъхновяваща, поетична и достъпна наука в Нощта на учените 2023

"Науката е поезията на реалността", казва Ричард Докинс, един от най-изявените учени на съвремието. В духа на това разбиране за научното познание протича и Европейската Нощ на учените - инициатива, чиято програма се обогатява и развива с всяка изминала година. На 29 септември Нощта настъпва с програма в 30 града - от Асеновград до Белоградчик,..

публикувано на 28.09.23 в 18:35

На лов за сън

Учените, философите и поетите векове наред са се питали за какво служи сънят? Винаги е имало личности, които са гледали на съня како на вид слабост, на изгубено, непродуктивно време. В последните години науката напредна доста и откри, че по време на сън мозъкът ни извършва забележителна по обем и интензивност работа, за да пречисти натрупаната през..

публикувано на 28.09.23 в 12:45
„Разбиване на въстаниците от юнкери и германци“ от Димитър Гюдженов

Бунтът на масите – Войнишкото въстание

105 години от Войнишкото въстание – първото, което поставя рязко изкарва наяве проблема за вътрешното разслоение и слага началото на социалните борби в Царство България. След пробива при Добро поле отчаяните от мизерия, глад, студ и безкрайни сражения български войници тръгват на поход към София, за да попитат управляващите защо за пореден път..

публикувано на 27.09.23 в 17:30

Родният замък на Батенберг – място за поклонение и за сватби

Замъкът Хайлигенберг се намира южно от Франкфурт на Майн и близо до Дармщат.   Но не само природните красоти и архитектурата са интересни за българите, посетили провинция Хесен и отскочили до Хайлигенберг. В имението там е роден първият български владетел след освобождението през 1878 година – княз Александър фон Батенберг. Д-р Зигрун Комати е..

публикувано на 27.09.23 в 08:35