На 10 ноември отбелязваме Професионалния ден на архивиста, а тази година той е ознаменуван с едно значимо събитие – дарението на личния архив на Иван Костов, бивш министър-председател и една от ключовите фигури в българския политически преход. От 11:00 часа Държавна агенция "Архиви" официално приема този ценен принос, който включва 6 линейни метра документи на хартия, както и голямо количество електронни материали.
Гост в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" е доц. Михаил Груев, директор на Държавна агенция "Архиви". В интервюто той сподели подробности за значението на архивната памет и ролята на архивистите в нейното запазване. Според него архивистите играят ключова роля като посредници между документите и техните ползватели – учени, журналисти, изследователи и обикновени граждани, които проявяват интерес към миналото. "Без архивистите", подчерта Груев, "това няма как да се случи".
Коментирайки дарението на Иван Костов, доц. Груев отбеляза, че архивът съдържа документи от целия му житейски път – от ученическите му бележници и дипломи до дейността му като министър-председател и след това. Архивът обещава да бъде изключително ценен източник за изследвания, свързани с българския преход.
Доц. Груев подчерта и значимостта на частните архиви, които представляват около 20% от общото документално богатство на Държавния архив, което възлиза на над 97 линейни километра. В последните години агенцията е получила редица важни дарения, включително архивите на рода Станчови, които обхващат три поколения, както и фондовете на видни фигури като Любомир Левчев и Цветан Марангозов.
Въпреки този успех, директорът отбеляза предизвикателствата, свързани с обработката и съхранението на новопостъпилите документи. "Става дума за нови линейни метри, които трябва най-напред да заговорят на архивистите, а след това и на обществото", посочи той.
В края на интервюто доц. Груев коментира и статута на българските документи, намиращи се в архива на СССР. По думите му няма напредък в разрешаването на този въпрос, а последните контакти с руската страна са осъществени през 2018 година, като в сегашната международна обстановка не се очаква развитие.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg