Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ехо-о-о! на колко години става хор „Планинарска песен”?

БНР Новини
Нора Симеонова, Калин Балкански, Марта Петрова, Любомир Илиев, Ирен Гъркова Лиляна Мирчева и Никола Кръстев (отляво надясно).
Снимка: Кирчо Стоичков

• Пътеки, поляни и върхове, огласяни от музика: Честит рожден ден на хор „Планинарска песен”! Кога, обаче, е създадена формацията и кой поред е празникът? – Ето, това е въпросът-загадка към слушателите – радиопътешественици. От предаването (което можете да чуете в звуковия файл) ще сверите своите знания. Ще научите и къде са били най-необичайните места, където хорът е изнасял концерти. В студиото ще звучат спомени за основателя и дългогодишен диригент Филип Аврамов, както и любими туристически песни. Ще ги изпеят с цялото си сърце и душа Калин Балкански, който е и председател на хора, Лиляна Мирчева – корепетитор и акордеонист, Нора Симеонова, Ирен Гъркова и Марта Петрова. Съставът е далеч по-голям, но в студиото могат да се поберат само част от гласовитите и талантливи планинари, като Любомир Илиев и Никола Кръстев. А какво става със загадката ? – Слушайте ни и ще узнаете верния отговор.
• Ще разберете кой е специалният маршрут-изненада, подготвен от града-домакин Велико Търново за XI Международно изложение „Културен туризъм”. Старопрестолно Търново вече се утвърди като „Културна столица на Балканите”. Ще спечели ли и европейската титла за 2016 година? С напредване на времето битката между българските претенденти става все по-оспорвана. Международното изложение е отличен повод да посетим града. Покана от Нелина Църова, зам.-кмет в общината, на място „да си сверим часовника” как вървим подготовката там. Тъкмо да се насладим и на богатата програма, която съпътства изложението „Културен туризъм” – форум за срещи с фирми, за обмяна на мнения и идеи, свързани с развитието на отрасъла. Дори човек да не работи в този бранш, като турист винаги ще е полезно да набележи посоки за свои следващи пътувания – у нас и в чужбина.
• А защо точно на Лазаровден е интересно да идем и до община Исперих? – Боряна Матева от Историческия музей в града ще ни помогне да се заредим с красиви емоции и с повече знания за традициите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20