Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уловът на изчезваща риба – единствен шанс за добри доходи

БНР Новини
Никополски рибари с глава на моруна, хваната в годините преди забраната
Снимка: Любомира Константинова

Това предаване е посветено на рибарския живот и на (не)възможността да се изхранваш чрез улов на риба. Ще разберете как понякога липсата на възможности те принуждава да престъпваш закона. Ще чуете разкази на рибари за намаляващата риба, за бракониерството, за улова на изчезващи риби.

Най-уважаваният никополски рибар, Сечкин, обобщава ситуацията така: „Няма поминък. Па и риба няма. Как да изкараш? Даваш 20 лева за бензин за вечерта, а се връщаш с риба за 5 лева. И те гонят като диверсант и като ти направят един акт, за какво да ходят момчетата. Ако те хванат с такава риба, забранена, като тази, моруна, те са забранени отдавна, от 2-3 години, глобата е страшна, могат да те вкарат и в затвора. Глобата е 2-3-4 хиляди лева. Ако не те хванат, можеш да изкараш някой лев. Ако успееш да продадеш хайвера, и то в Германия, можеш да изкараш и за глобата.”

Стефан от рибарското селище Чумурлука в Свищов разказва: „В последните години, може би преди 15 години, едни момчета хванаха есетрова риба от около 400 килограма, дълга около 3-4 метра, само на снимка съм я виждал. Тези риби ги има все още, но намаляват. Ако хванеш една такава голяма риба, тя има вътре 20-30 килограма хайвер по 500 евро килограма. Другата риба е по 2-3 лева килограма. Колко риба трябва да хванеш за деня и как да я хванеш, като вадиш празни мрежи?”

Предпочел анонимност оряховски рибар се хвали: „Аз и сега намирам есетри, само че това няма да го записвате, защото е забранено. Тя изобщо е забранена за улов, а има много от нея. Някой е казал, че е на изчезване и те се водят по акъла на такива, дето не знаят коя риба къде да я търсят. Сега искат да ми конфискуват лодката, водя дело, ама няма да я дам, ако трябва ще се бия.”

Иван Кожухаров, директор на регионалното подразделение на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Плевен: „За нашата област въпросът с бракониерите е решен. Имаше опити в началото, но това бяха пришълци, не местни хора.”

А Стоян Михов е проектният ръководител за България на проекта „Съвместни действия за повишаване на осведомеността относно свръхексплоатацията на дунавските есетри в Румъния и България”. Той разказва: „Есетрите са много лесни за улавяне, много предвидими, защото са големи и се движат в определен лесно прогнозируем период. За рибарите е лесно да ги уловят, но в момента от най-масовия вид в Дунав са се превърнали в най-редкия.Есетрите са тук още откакто Черно море е било много по-голямо. Няма ги никъде другаде. Изчезнат ли от Дунав, изчезват от Земята.”

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41