Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Радиоенциклопедия на смеха”: Смехът дава сила

В последния епизод от поредицата ще говорим за ситуациите, в които чувството за хумор спасява човешкия дух. Неслучайно народи, които имат драматична история, обичат да се шегуват, особено със себе си: това потвърждават в предаването ни известният унгарски режисьор Ищван Сабо и дългогодишният изследовател на еврейския хумор Марсел Израел.
Климатът в Латинска Америка, който поднася редовно катаклизми, кара народ, като чилийския, да се шегува със смъртта. От чилиеца Андрес Сааведра научаваме, че в неговата родина смешните прякори, основани на физически недъг или друг човешки недостатък, не се възприемат като израз на нетолерантност – там чрез чувството за хумор ощетените от природата хора приемат подобни прякори, като надмогване на личния им проблем.
Неслучайно в някои вицове за животни в различни части на света малкият заек, символ на плашливостта, побеждава с ума си силния Мечок, а политиците, от които зависи съдбата на цели държави, са представяни в комична светлина.
Изненадващо смели са африканските политически вицове, както ни убеждава младият бенинец Едуар Хинви, а Йоанна Новицка, университетска преподавателка в Сержи Понтоаз, Франция, припомня, че европейският дух винаги е успявал да запази свободата си чрез смеха.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25