Внимавайте! Очертава се една наистина сюрреалистична вечер – от какъвто и ъгъл да я погледнем. Забравете всичко, което са ви казвали за жанровете в съвременната електронна и електроакустична музика и „отворете съзнанието си” (ако трябва да цитираме Стивън Бърнстейн от Seх Mob, без обаче да довършваме крилатата му фраза докрай...). Началото на третата серия на съвместната инициатива на „Аларма Пънк Джаз” и Културния център на СУ е в 20.00 ч. в Театър „@лма @лтер”. Но вие идвайте още в 18.00 ч., ако искате да видите и литературния пърформанс на Кристин Вертхайм MUtter bAbel… Иначе концертната вечер ще протече в следния ред: 20.00 ч. – E.U.E.R.P.I., 21.00 ч. – Weinberger, 21.30 ч. - Portable Elephant, като сесията на „Слоновете” ще се предава пряко в ефира на програма „Христо Ботев”, а E.U.E.R.P.I. и Weinberger ще бъдат записани от екип на БНР и излъчени по-късно през юни.
Portable Elephant от Русе наричат себе си пост-нойз-пънк-джаз-кор група. А ние можем да добавим още дузина такива кратки думички, означаващи некомерсиални течения в съвременната музика, и пак няма да можем да обясним докрай какво са. Налудничавият им музикален свят се родее донякъде с този на групи като Oresund Space Collective, а пиесите им, които са твърде добър пример за instant composing (че дори и instant composing pool), са точно толкова дълги, колкото трябва - от 10 минути до безкрайност: със съответните плавни преходи между твърде контрастни състояния на духа. В музиката им има нещо призрачно - по онзи невидим, но и настоятелен начин, по който „плешивите докторчета” от романа „Безсъние” на Стивън Кинг... присъстват. Музика, която преминава между измеренията понякога с котешка, а понякога и със слонска стъпка, и която е изключително несвойствена за красивия им, но осакатен откъм авторска сцена дунавски град. Участвали са вече два пъти на „Аларма Пънк Джаз” – като подгряваща група на първо на King Automatic от Voodoo Rhythm Records, а месец по-късно и заедно с Keira Is You. А миналата година откриха и фестивала Artmospheric. Двамата музиканти – Ангел Драганов и Калоян Иванов – имат и свои солови проекти, съответно Polygon Ring и T.F.S.L. (в момента населяващ още по-призрачни измерения), а заедно участват и в психеделик-рок триото KAP.
E.U.E.R.P.I. (Трявна/Свищов) е китарен чил-нойз-фрий-джаз проект, също многократно представян в рамките на „Аларма Пънк Джаз”, чието звучене е някъде на границата между „Пинк Флойд”, Мориконе, Gravemist и филмите на Дейвид Линч. Под това трудно за разтълкуване име се подвизава Мирян Колев, когото в близкото и съответно в далечното минало сме слушали и с групи като Rosenquarzexpress и Mazut, а и в колаборация с блек-нойз-ембиънт дуото Teeth Of Divine. Един от най-активно пътуващите музиканти от българската некомерсиална сцена, комуто тази година предстоят няколко важни участия от Беглика, та чак до по-северните части на Норвегия. Познавач на музиката на Джон Зорн и Мери Халворсон.
Weinberger, познат и като Йоханес Лео Вайнбергер, пък е специалната изненада, която сме ви подготвили. Австрийският музикант и писател, който казва за себе си, че „се бори със сетивата си и живее в мир с въображаемото” е в България по покана на Ангел Симитчиев от Amek и Иво Петров от нет-лейбъла Mahorka и ще направи специален 30-минутен сет между E.U.E.R.P.I. и Portable Elephant. Weinberger е концептуален артист, чиито записи са издадени и от първия български нет лейбъл „Махорка”, и чиято музика може да се илюстрира със собствените му думи „за щастие реалността не е безкрайна”.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg