В първите три дни на седмицата ще ви събуждане всяка сутрин с древноиндийски истории за... маймуни. Деня на сватбата на дъщеря си, един цар обявил за празник в цялото царство. Единствено градинарят на царската градина нямал право на почивка. Той обаче се изхитрил и наел цяло стадо маймуни да се грижат за дръвчетата и да поливат цветята . Но поради глупостта на маймуните, които изровили всички дръвчета и цветя, за да разберат с колко вода да ги поливат, в края на деня нямало и помен от прекрасната царска градина. От втората история ще научите как началникът на стражата в двореца успял да залови малката маймунка, която била откраднала перлената огърлица на принцесата. Разбира се, че това му донесло много благодарности и похвали. От третата история ще разберете, че освен с глупостта си маймуните се славят и със своите хитрост и съобразителност. Докато пиела вода на брега на широката река Ган, притисната от огромни крокодилски челюсти, една маймунка лесно заблудила крокодила,че сърцата на всичките й посестрими висят на близкото смокиново дърво. Така тя се спасила от кръвожадните зъби на звяра и имала достатъчно време и да му се надсмее, че тялото му е огромно, но умът му е малък. Дотук с маймунските приказки, защото следващата история ни запознава с една бедна жена, която живеела в малка и схлупена къщурка, но била ужасно щастлива, че имала късмета да види съвсем отблизо таласъма-звяр. И дори, когато намереното от нея уж богатство, се изпарило като прочутата английска мъгла, тя продължавала да се смее от все сърце. Ако се чудите защо бизонът има лека гърбица и винаги свежда глава при срещата си с други животни от прерията – то следващата история е тъкмо за вас. Припомнят ни я със своята легенда индианците и небесният дух Нанабозо, наказал бизона за необуздания му бяг през прерията.
Приказките разказва актьорът Ицко Финци, музикалното оформление е на Калинка Герганова, а адаптацията – на Ирина Вълчанова.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg