Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

85 години от рождението на Юлия Винер

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В съботната оперна вечер националната програма „Христо Ботев” припомня името на Юлия Винер - едно от най-ярките явления в историята на българската музикална култура. Още преди около три десетилетия я нарекоха „епоха в българския оперен театър”, тъй че гласът й отдавна е част от родната „оперна митология”. Свикнали сме да слушаме легенди за знаменитото съзвездие български оперни корифеи от втората половина на ХХ век: Димитър Узунов, Никола Николов, Любомир Бодуров, Стоян Попов, Надя Афеян, Катя Попова, Лиляна Барева... списъкът е дълъг, а нейната звезда сияе с непомръкващ блясък - като изумителните й изпълнения, които и днес звучат толкова убедително и ярко, колкото и през 1950, 1967 или 1988. Юлия Винер бе изключителен творец и невероятно атрактивна личност, преизпълнена с положителни емоции. Не случайно на финала на едно доста дълго и изчерпателно интервю, което направих в дома й малко преди 70-ия й рожден ден, тя спокойно и простичко заяви: „Аз съм доволна от своя живот, аз съм доволна от своя живот... Е, може да е имало удачи, неудачи, всичко друго, но... аз съм доволна, защото на никого лошо не съм направила. Аз поне не съм! Че са ми правили – то е друг въпрос... Да падне на техните души...”. Юлия Винер. Един голям артист, един смислен, дълбок, творчески, ярък, ненапразно изживян живот.

В оперната вечер ще прозвучат изпълнения на Юлия Винер, както и части от спектакли с нейно участие, запазени в Златния фонд на БНР, сред които:
Седма картина на „Трубадур” от Верди, премиера на Софийската опера от 28 юни 1967 година с диригент Борис Хинчев, в ролята на Граф ди Луна - Стоян Попов;
Фрагмент от първо действие на „Лоенгрин” от Вагнер, премиера на Софийската опера от 19 април 1968 година с диригент Асен Найденов, в ролите - Николай Стоилов, Стоян Попов, Любомир Бодуров, Надя Афеян, Сабин Марков;
„Либера ме” от Реквием на Верди – документален запис от 25 юни 1968 със Софийската филхармония и БХК „Светослав Обретенов”, дирижирани от Константин Илиев;
Цялостен запис на спектакъл на Софийската опера от 5 март 1959. Операта „Аида” от Верди, с диригент Асен Найденов.
В ролите участват:
Царят на Египет - Иван Масларов
Амнерис - Надя Афеян
Аида - Юлия Винер
Радамес - Димитър Узунов
Рамфис - Борис Игнатов Христов
Амонасро - Иван Хр. Попов
Вестител - Борис Богданов
Жрица - Серафима Динева

събота, 28 юни, от 20.00 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", август 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 08.08.24 в 09:05