В края на миналата седмица от центъра за настаняване във „Военна рампа” трябваше да бъдат изведени 50-ина души, с вече получен статут и липса на законови основания да продължат пребиваването си там. След протест от тяхна страна и заплаха „да колят и палят” децата си, извеждането бе отложено за днешния ден. Как се стигна до кризата с настанените, колко всъщност са хората, които пребивават в специалните центрове, без да имат право на това, защо огромната част от тях не искат да бъдат изведени от там и да започнат работа, и не на последно място, защо още 3000 души ще бъдат върнати от Германия и Румъния у нас? – по тези въпроси разговаряхме със зам.-председателя на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Антон Митков. Ето какво сподели той в ефира на „Нашият ден”:
„Основният проблем идва от там, че сирийските бежанци не искат да живеят и работят у нас, те искат да получат документи и да заминат за Западна Европа, но за да стане това те трябва да кандидатстват за виза за съответната страна по строго установен ред. Според вътрешните ни правила, след получаване на закрила и до 14 дни след получаването на статут, бежанците трябва да напуснат нашите центрове. Поради това, че няма къде да отидат, Държавната агенция за бежанците им разреши да останат по-дълго от предвиденото. В центъра във „Военна рампа” например към този момент има 283 човека, от които 200 са получили статут и въпреки това отказват да си тръгнат. Досега за всички тези хора сме организирали общо 14 трудови борси, но никой от тях не иска да постъпи на работа, въпреки че са подписали документи, чрез които са уведомени преди повече от месец, че трябва да напуснат. Успокоителното все пак е, че в петък успяхме да убедим 30 човека доброволно да напуснат центъра и се надявам проблемът да се реши човешки. Още повече, че предстои връщане на още 3000 души от Германия и Румъния у нас. Засега имаме капацитет да се справим със ситуацията, но трябва да се има предвид, че се увеличава броят на бежанците от Афганистан и Северен Ирак, а и ситуацията в Украйна е тревожна.”
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg