Криминалните романи са за четене. Но защо не и за слушане? Те са приятна почивка през лятото. От 11 до 15 август в „Запазена марка Радиотеатър” Радиотеатърът представя драматизации на известни криминални романи. Всяка нощ петнайсет минути след полунощ.
В понеделник, 11 август, слушайте „Бедите са моят занаят”. Автор – Реймънд Чандлър. Постановката е от 2005 година. Режисьор – Юри Статков. Автор на драматизацията е Иван Хинов. Участват артистите: Валентин Ганев, Пепа Николова, Васил Димитров, Иван Налбантов, Николай Антонов, Малин Кръстев, Станка Калчева и Васил Бъчваров.
Във вторник, 12 август, можете да чуете „Престъпление в къщата в Брюн”. Постановката е от 1982 година. Драматизация и режисура – Георги Аврамов. Участват артистите: Володя Смирнов, Борис Арабов, Георги Новаков, Илия Раев, Невена Мандаджиева, Божидара Цекова.
Следва сряда, 13 август – „Вашингтонско убийство” от Алберт Кар. Автор на драматизацията е Лиляна Пенчева. Постановката е на Люба Карабойчева. Участват артистите: Андрей Чапразов, Маргарита Дупаринова, Лидия Вълкова, Невена Коканова, Невена Мандаджиева, Асен Миланов, Александър Палиев, Кирил Попов.
В четвъртък, 14 август, в „Запазена марка Радиотеатър” ви представяме „Процесът за сянката на едно магаре” – драматизация по романа на Фридрих Дюренмат. Постановката е от 1975 година и е дело на Моис Бениеш.
Криминалната ни седмица завършва в петък, 15 август, отново петнадесет минути след полунощ с драматизацията по романа на Гудмундур Камбан „Ние, убийците”. Преводът и драматизацията са на Илия Атанасов. Участват: Петя Силянова, Илия Добрев, Чавдар Монов, Катя Зехирева, Мая Бабурска, Малин Кръстев и Майя Динева.
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg