Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а година по-късно получава магистърска степен по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Иван Добчев в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Специализирал в престижни институции в Германия, Франция, Великобритания и САЩ, той е не само режисьор, но и културен посланик на България, удостоен с това звание от БНР през 2023 г.
В рамките на интервю за "Нашият ден", Гърдев разкрива откъде започва всичко. "Началото беше още в ученическите ми години, когато водех едно предаване, което се казваше "Юноша" по БНР. То се излъчваше един или два пъти седмично. Постоянно си идвах на работа в радиото", споделя той. Първите му стъпки в радиото го свързват с многобройни проекти и го въвеждат в света на комуникацията и изразяването.
Явор Гърдев разказва още за академичния си път и времето, прекарано в САЩ. Там той наблюдава една по-гъвкава система на обучение, където преминаването между факултети и специалности се приема като нещо естествено. Това, според него, контрастира с традициите в България, където образователната структура все още следва строга специализация, наследена, по негови думи, от Просвещенския модел.
Театърът, разбира се, е централната тема в разговора. Гърдев описва режисьорската професия като динамична и изпълнена с непрекъснато обновление: "В театъра на всеки два месеца започваш не нов проект, а нов живот. Опознаваш едни хора сякаш са ти семейство, а след това се разделяш с тях и започваш с други." Тази постоянна промяна и ротация не само обогатяват личността, но и предпазват от повторение на комуникационните схеми, което Гърдев намира за ключово в творческия процес.
Слушайте!
"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg