В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони.
Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата на Мариана Първанова по темата. Професор Владимир Иванов, график от морската столица, разказва за т. нар. "явление "Вулкан" – как художниците спонтанно са си направили задруга в изоставената фабрика. Споделя и за работата си като редактор в изд. "Георги Бакалов", особено за поредицата за научна фантастика в библиотека "Галактика".
Кинопродуцентът и сценарист Матей Константинов разказва за живота в творческите бази край Варна, за "омешването" между власт и творчески гилдии, за хубавото и лошото в този микс.
Мариана Първанова уточнява кои са били любимите места за срещи на варненската интелигенция, как се е променял обликът на крайбрежието със застрояването още по социалистическо време и как новите хотели и станции са привличали част от творците.
Събеседниците обръщат внимание на част от парадоксите на времето – хем е имало идеологически надзор, хем токът и водата във фабрика "Вулкан" например не са се плащали, ателиетата също. Хем властта и службите са следели изкъсо какво се говори и твори, хем по това време са произведени немалко високохудожествени продукти, които и днес са част от културното ни съзидание с пълно право на съществуване и изучаване.
Снимки – Саркис Саркисян от фабрика "Вулкан" и изд. Знаци
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg