Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два световни български гласа в операта „Джоконда“ на Амилкаре Понкиели

БНР Новини
Сцена от операта от 3 февруари 1990 г. с участието на Гена Димитрова и Александрина Милчева.
Снимка: metopera.org



На 31 август 1834 г. е роден Амилкаре Понкиели. Разбира се меломаните добре познават творчеството и най-вече неговата „Джоконда“. В действителност той създава над 20 опери, но в историята на музиката остава единствено с „Джоконда“. Негови ученици в Миланската консерватория били Доакомо Пучини и Пиетро Маскани.

По повод 180-годишнината от рождението на Амилкаре Понкиели и по специалната препоръка на наш редовен слушател предлагаме един рядък запис. През 1990 г. две големи български певици си партнират на сцената на Метрополитън опера в най-известното заглавие на композитора „Джоконда“.
Гена Димитрова и Александрина Милчева ще имаме удоволствието да слушаме съответно в образите на Джоконда и нейната майка Чека.
Операта е представена за първи път в Милано по либрето на Ариго Бойто по едноименната пиеса на Виктор Юго. Въпреки първоначалния успех творбата е преработвана многократно и известната ни днес версия е от 1880 година. Любопитен е и фактът, че по същата пиеса на Юго опери пишат Меркаданте – „Клетвата“ от 1837 г. и Карлос Гомес – „Фоска“ от 1873 година.

Действащи лица и изпълнители:
Джоконда, улична певица (сопран) – Гена Димитрова
Чека (сляпата), нейна майка (мецосопран) – Александрина Милчева
Алвизе, инквизитор (бас) – Пол Плишка
Лаура, негова жена (мецосопран) – Стефания Точиска
Барнаба, шпионин (баритон) – Ален Фондари
Енцо Грималди, принц (тенор) – Брунo Бекария
Дзуане, лодкар (бас) – Филип Кокоринос
Монах – Хауард Уилкинсън
Певец (бас) – Пол де Паола
Изепо, писар (тенор) – Чарлз Антъни
Моряк (бас) – Тим Уилсън
Хор и оркестър на Метрополитън опера, Ню Йорк.
Диригент Нело Санти.


Съдържание на операта „Джоконда”
23 август, от 20.00 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34