Музикалните среди в Италия изпаднаха в шок от новината, че ръководството на Римската опера уволнява музикантите от оркестъра и хора на трупата, за да спести пари от бюджета и да се справи с финансовата криза, съобщава в. "Телеграф".
Прочутият оперен театър има задължения от десетки милиони евро, затова сега ще бъдат съкратени 182-ма служители, което ще спести 3,4 милиона евро от бюджета за годината. Оркестрантите и хористите ще бъдат наемани на граждански договори.
Римската опера е основана през 1880-та година. Само преди две седмици нейният пожизнен почетен директор, световнопризнатият диригент Рикардо Мути заяви, че се оттегля поради несъгласие с политиката на театъра и невъзможността да се работи в такива условия.
Подобен маниер на работа има вече в много оперни театри в Европа, твърди генералният мениджър на Римската опера Карло Фуортес. Тази практика е нова за Италия, но надеждата е да проработи и сезонът да бъде спасен. Гневът сред уволнените обаче расте. Масимо Честаро от синдиката на театралните работници заявява: Истината е, че има кампания за унищожаване на водещите културни институции в нашата страна. Тромбонистът Марко Пиацаи заявява готовността на музикантите да се борят за правата си срещу тези "шокиращи и безпрецедентни" уволнения.
В страницата на предаването "Алегро виваче" в социалната мрежа Фейсбук диригентът Григор Паликаров написа:
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg