Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога ще завали сняг

Снимка: Ilya Dolgopolsky

„Кога ще завали сняг” е драматизация по повестта на Дина Рубина – най-известната рускоезична израелска писателка. Повестта е написана през 1977 година, а радиопостановката е от 1986 година.
Младо момиче – на ръба на срещата с голямата си любов и смъртта. Бяло и черно. От тези два цвята Дина Рубина образува спокойствие. Тя е майстор на човешките вълнения и умее да внася в тях ред и яснота. Не се бои от емоцията и експресивността. Пише чисто, просто и красиво. Носител е на много литературни награди. Родена е в Ташкент през 1953 година в семейството на учителка и художник. Едва на 16 години е, когато публикуват първия й разказ. Следват още разкази, повести, новели, есета и романи. Сюжетите й са вълнуващи, затова често ги филмират. През 90-те години Дина Рубина се преселва в Израел. Но голямата й литературна известност идва преди това и веднага след публикуването именно на повестта й „Кога ще завали сняг”.

Автор на драматизацията: Илияна Абаджиева
Режисьор: Вихроний Чачановски
Участват артистите: Петя Силянова, Иван Налбантов, Кольо Дончев, Тодор Димитров, Мая Владигерова, Луна Давидова, Юрий Яковлев.

12 октомври, от 16 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30