В 8 града на страната са планирани протести срещу метода на хидравличното разбиване за добив на шистов газ - София, Варна, Пловдив, Шумен, Добрич, Видин, Пазарджик и Бургас. В шабленското село Вранинио започва подписка срещу използването на метода фракинг. Това обяви на протестен митинг в Добрич Синтия Недялкова от Гражданска инициатива. Организаторите на протеста съобщиха още, че за находището в село Рогозина вече има готова концесия за следващите 30 години.
Представители на екологични организации и граждани се събраха с плакати и знамена на входа на Морската градина на Варна в подкрепа на Международния антифракинг ден и срещу споразумението за трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции. Млада жена, облечена с носия, дойде с двете си деца:
Искам да подчертая идентичността на нашия народ и да вдъхна повече настроение, оптимизъм въпреки големите проблеми. Искам да призова всички будни граждани, екологични организации. По принцип цялото ни общество е пряко засегнато както от добив на горива по неконвенционален начин, така и от трансатлантическото споразумение.
Екологът Георги Генчев каза: Днес е Световният ден срещу франкинга. Можем да кажем с гордост по примера на България, тъй като той започна от 2012-а. Другият протест е по скоро европейски. Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции – големият проблем е, че всички ценности на свободата на хората се поставят на карта и по скоро се завземат от големите корпорации, които имат възможността да съдят всички държави в ЕС за нереализирани печалби.
Преди дни община Шабла прие протестна декларация до президента, премиера и министрите на ресорните министерства, съдържаща обвинения за липсата на прозрачност при проучванията за нефт и газ. Още преди месец кметовете на Каварна и Шабла Цонко Цонев и Райна Бърдарева реагираха, че добруджанските общини са „на тъмно“ по въпроса.Ако опасността е точно толкова голяма, колкото се описва в пресата, мисля, че това е проблем на цяла България. Ако трябва да се отстоява позиция, ще го правим, каза Бърдарева.
Цонко Цонев беше още по-категоричен: Като се вземат такива важни решения, да се уведомяват и местните власти, местните общности, иначе ще има проблеми. Ние ще сме първите, които ще реагираме, защото ако това се случва, ще има много твърда реакция – да го знаят. Тогава може да стане така, че да нямат достъп до там, ако предварително всичко не е обяснено и не е изчистено. Надявам се. Така реагират колегите в Шабла, Генерал Тошево и Балчик. Това са 4 български общини, мнението на които трябва да се вземе.
С днешна дата общините все още нямат информация кога и как ще се правят проучвания в блок „Вранино“.
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg