Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата с дислексия

БНР Новини
Олга Георгиева-Рускова, Анет Маринова, Велислава Младенова и Росица Тургут (отляво надясно).
Снимка: Кирчо Стоичков




Да се опитаме заедно да създадем един свят, в който хората с дислексия да намерят своето място, да изградим едно общество без предубеждения! Да се вслушаме добре – хората с дислексия имат какво да ни кажат, а ние всички можем да научим много от тях!
– С този апел световноизвестната специалистка в областта на дислексията д-р Астрид Коп-Дулер, завършва една от своите статии.
Убедена съм, че, ако от обща култура мнозина поназнайват що е то дислексия, то малцина са тези, които познават хора с подобно затруднeние… А в страни като Великобритания децата деслектици учат в училище за гении. Защото мнозина от гениалните учени и артисти са именно дислектици.
Какви са проблемите на тези специални деца и на техните родители, какво им дължи обществото – всичко това, както и много интересни факти, можете да научите от разговора с майките Велислава Младенова, Росица Тургут и Олга Георгиева-Рускова, която е и логопед, работещ с деца с дислекция. В разговора участие взе и психологът Анет Маринова, специализирала работа с деца със специални образователни потребности.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03
Теодор Карайончев

Теодор Карайончев: Да се учим от децата на справедливост

Теодор Карайончев е психолог с дългогодишен опит в тренинги с учители и работа в училище. Повод за разговора с него е наглед незначителна случка от училищния живот, споделена в социална мрежа. Най-общо казано, става дума за оценяване без предупреждение на доброволното участие на няколко ученици в дискусия по тема, предложена от учителя. Ситуацията е..

публикувано на 28.01.25 в 09:43

Еврика! Успешни българи: Виктор-Александър Раданов

"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и го прави да се чувства пълноценен" – това казва първокурсникът от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Виктор-Александър Раданов. Миналата година той спечели бронзов медал на..

публикувано на 27.01.25 в 17:05