Украйна не може да гарантира доставките на газ за България през зимата. Това обяви в предаването "Събота 150" Михаил Гончар - член на украинския екип, който води газовите преговори с Русия:
Украйна няма никакви договорни отношения с компании в Европа, в това число в България, за да гарантира доставки на газ. Всички гаранции са в ръцете на „Газпром“, тъй като той има подписани договори както с европейските си партньори, така и с България. Именно затова гаранциите от страна на Украйна носят само технически характер – каквито обеми газ влязат в нашата система, такива количества и ще излязат.
В преговорите в Брюксел има значителен напредък, въпреки че позицията на Руската страна показва ясно, че тя не иска да бъдат постигнати договорености, каза още Гончар.
Руската страна по всякакъв начин протака преговорите, което показва, че тя не иска успешното им завършване, а техният провал. Всичко това се прави с цел оказване на натиск върху европейските партньори, за да се придвижи проектът „Южен поток“. Заради това, честно казано, се води цялата въоръжена кампания срещу Украйна. Когато при кризата през 2009-а Русия обяви за главен виновник Украйна, това изобщо не отговаряше на истината, защото ние подаваме точно толкова, колкото Русия ни дава. Затова сега ситуацията е същата. Ако Русия протака преговорите и отхвърля предложенията както на Украйна, така и на ЕК, това говори само за едно – че тя планира трета газова криза, която да повтори шаблона от 2009-а година.
Според него газовите преговори могат да имат много по-голям успех, ако ЕК заеме по-твърди позиции спрямо желанията на „Газпром“: За да избегнем проблеми, трябва в ЕС да се изработи консолидирана позиция по отношение на Русия. В този случай ще имаме шанса да преживеем тази зима и да накараме „Газпром“ да действа по законосъобразния начин. Ако ЕС прояви слабост, а през последните месеци ние наблюдаваме именно това, естествено е, че Русия ще действа по сценария да дестабилизира ситуацията, защото тя има няколко стратегически цели и една от тях, която пряко засяга България, е разблокирането на проекта „Южен поток“, който на практика е във вреда на енергийната сигурност на ЕС.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg