Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Съвършенство или смърт!“

Учители и ученици от Солунската гимназия през 1888-1889 учебна година. Григор Пърличев е третият седнал отляво надясно.
Снимка: bg.wikipedia.org

На 1 ноември отново ще отбележим тържествено делото на стотиците именни и беизменни будители, но дали е достатъчно това? Почитаме ли наистина святото им дело или всичко някогашно, пък макар и свято, днес ни изглежда архаично, непотребно минало, по-скоро нещо чуждо? Има ли смисъл да се обръщаме назад, когато сме затормозени от проблемното ни всекидневие, когато глобализмът заличава граници, националните особености, когато всички ходим в дънки и мнозина мечтаят за „зелена карта“.
Не превърнахме ли и този ден в Празник на мъртвите будители, с формалното си отношение, с отмятането му като дежурно мероприятие? Защо на масовия българин много-много не му пука за читавите човеци.
Възраждането ни се е случило благодарение на стотиците родолюбиви просветители, на десетките монаси, одухотворени духовници, преписвачи на историята българска, ученолюбиви учители, ваятели, събирачи на народни песни, предания и приказки, но защо масовият българин не го е еня за онези, които съхраниха и възвисиха българския дух? Онези, които отново запалиха кандилото на националното ни просвещение и пренесоха пламъчето му в загасналите за просвета души на забравилите род, четмо и писмо люде.
Духовният елит на нацията ни не бил от политолози и социолози, а от книжовници, дърворезбари, зографи, иконописци, ктитори, печатари, словослагатели, издатели на газети, списователи на буквари, писачи на учебници, книжари, преводачи на евангелски текстове и псалми, от бунтари, луди глави, съзаклятници, поети, драматизатори, писатели, войводи, четници, уста Кольофичовци, майстори на църковни сводове и камбанарии, на стенописи и иконостаси. Старите българи са имали не просто свещеници, а духовни пастири, имали са и светци, и светии...
Къде е днес новият духовен елит? Има ли го или отсъства? Къде са Новите учители, Новите възрожденци, Новите будители? Къде отива гласът на охридския даскал, писател и преводач Григор Пърличев, който продължи Ботевото „Свобода или смърт“ с още по-гениалното верую: „Съвършенство или смърт!“? В съседна Македония го тачат, у нас малцина са чували за него. И никой редови българин не се сеща да продума името му поне. А колцина познават стореното за народната свяст от двамата братя Миладинови, колцина са научили нещо за трагичната им участ? Имаме улици на тяхно име, няколко училища, и толкоз. Улици много, исторически личности всякакви, но у нас, за разлика от съседите, няма литературни награди нито на името на тези също светли двама братя, нито на апостол Пърличев.
Гости в това издание на „Премълчаната история“ са Олга Пърличева и Мила Миладинова, две правнучки на славните ни възрожденци. Те ще разкажат най-важните факти, съхранени във фамилната им памет, ще съпреживеят в ефир премълчаването на историята ни и на дивното дело на великите момчета на майка България.
В разговора ще се включи и проф. Пламен Павлов, който ще вземе участие в дискусията не само като историк, но и ще разкаже за предстоящото заседание на Световния парламент на българите по света, чиито председател е той от 2012 година. И този път форумът ще се проведе на 1 и 2 ноември във Варна, където ще пристигнат 500 делегати от цял свят, избрани от Великия събор на българите, провеждащ се веднъж на пет години. Проф. Павлов е дописен член на Българската академия на науките и изкуствата (БАНИ), която организира тази асамблея.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук

29 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Маева е Европейски шампион по бадминтон в категория 50-59 години!

Какви са възможностите за спортна изява на трансплантирани хора

В Лисабон бяха открити Европейските игри за трансплантирани и диализирани. Спортистите се състезават в различни видове спорт – лека атлетика, тенис, тенис на маса, бадминтон, плуване... над 10 вида спорт. За първи път България участва със свой отбор.  Това е празнуване на самия живот, който може да продължи в различна форма, въпреки невероятно..

обновено на 22.07.24 в 18:28

Еврика! Успешни българи: кап. Костадин Недев

Той е военен пилот, носител на наградата "Най-добър млад мениджър" на фондация "Еврика". Получава я като основател на образователен стартъп и платформа за технологично обучение "Млад изобретател". Израснал е в семейство на двама инженери – университетски прeподаватели, и тази среда още в ранна детска възраст е създала у него интерес към технологиите...

публикувано на 22.07.24 в 17:20

© WWF
Надживели динозаврите, днес есетрите са на ръба на изчезването.

Да спасим дивите есетри в Дунав

Есетрите са древни риби, които са се появили на Земята още преди 200 милиона години. Броят на диви есетри в последните години драстично намалява вследствие на свръхулов, незаконна търговия с хайвер, силни изменения на естествения вид на големите реки, които са естественото им местообитание. Есетровите риби са най-застрашеното семейство..

публикувано на 22.07.24 в 08:10

В Армения посрещат Мисис Европа като коронована особа

Пловдивчанката Манита Вартан гостува в "Покана за пътуване" броени дни след като спечели за България короната на Мисис Европа през ноември миналата година. Тогава тя разкри интересни подробности за конкурса, който се проведе в Истанбул, за отношенията между 35-те претендентки, за благотворителните инициативи. В интервюто Манита спомена, че макар..

публикувано на 19.07.24 в 17:50
Росена Добрева и Цвета Николова

Росена Добрева: Добрите и смели хора не бива да бъдат забравяни

Тя е 16 годишно момиче и наесен ще бъде в 10 клас. Родена е и живее в гр. Стралджа – градче близо до Ямбол. Като повечето млади хора, родени в малък град, тя е притеснителна и с неоснователно ниско самочувствие, което, надявам се, скоро ще преодолее. Обича да пише и се интересува от съвременна българска литература. На тазгодишния – 11 пореден,..

публикувано на 19.07.24 в 10:38