Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Снежанка” от Николай Римски-Корсаков в еталонно българско изпълнение

В Деня на народните будители и по повод 80-годишнината на Националното радио тази събота припомняме един от най-ценните оперни записи, осъществени в Първо студио на БНР: „Снежанка” от Николай Андреевич Римски-Корсаков с участието на солисти, хора и Симфоничния оркестър на БНР, дирижирани от Стоян Ангелов. Сред изпълнителите на главните партии са емблематични имена от историята на българския оперен театър: Александрина Милчева, Никола Гюзелев, Стефка Минева, Стефка Евстатиева, Аврам Андреев, Любомир Дяковски, Румен Дойков, Любомир Виденов. В главната партия на Снежанка ще чуете солистката на Мариинския театър в Петербург и Болшой театър в Москва – народната артистка на Русия Елена Зименкова, която от 2005 година е преподавател по пеене във факултета за изкуства на Московския държавен университет „Михаил Ломоносов”.
Великолепният запис на „Снежанка” („Снегурочка” в оригинал) е осъществен през 1984 година в Първо студио на БНР и издаден през 1985 от „Балкантон”. През 1996 е реализиран на компактдиск от престижната австрийска фирма „Капричио” и се превръща в регистрация-еталон за всички изпълнители, които се осмеляват да посегнат към „най-хубавата опера” на Николай Андреевич Римски-Корсаков, според мнението на самия автор.
„Снежанка” е опера в пролог и четири действия с либрето на композитора, базирано върху едноименната пиеса на Александър Островски. Римски-Корсаков се запознава с тази приказка в началото на 70-те години на XIX век, но отначало тя не го впечатлява особено. През зимата на 1879-1880 той отново се връща към „Снежанка” и е впечатлен от поетичната й красота. „За мен нямаше по-добър сюжет, нямаше по-прекрасни и поетични образи от Снежанка, Лел или Пролетта” – споделя по-късно Римски-Корсаков. Той създава операта през лятото на 1880 година. Впоследствие не веднъж казва, че нито една негова творба не е била писана толкова бързо и с такава лекота. През 1881 партитурата е окончателно завършена, а световната премиера, състояла се на 29 януари (10 февруари по нов стил) 1882 в Мариинския театър в Санкт-Петербург, е относително успешна, въпреки че за композитора тя е по-скоро разочарование. Римски-Корсаков намира постановката за неудачна, изпълнителите – небрежни, а отношението на диригента-постановчик Едуард Направник – снизходително-презрително. Той е разочарован и от мненията на критиците. Операта обаче е приета възторжено от автора на оригинала – великия руски драматург Александър Николаевич Островски, който заявява, че музиката на Римски-Корсаков е удивителна и че не би могъл да си представи творба, по-подходяща и по-ярко изразяваща цялата поезия на руския езически култ и на тази отначало снежно-хладна, а после неудържимо страстна приказна героиня.
И тъй – мястото на действие на „Снегурочка” е приказната страна на берендеите, а времето на действие – много-много отдавна...

В солистичните партии на записа на Стоян Ангелов със съставите на БНР ще чуете:
• Пролетта-Красавица – Александрина Милчева
• Дядо Мраз – Никола Гюзелев
• Девойка-Снежанка – Елена Зименкова
• Цар Берендей – Аврам Андреев
• Лел – Стефка Минева
• Купава – Стефка Евстатиева
• Мизгир – Любомир Виденов
• Бобил Бакула – Румен Дойков
• Бобилиха – Весела Зорова
• Бермята и Масленица – Петър Бакърджиев
• Първи вестител – Димитър Станчев
• Втори вестител и Леший (Горски дух) – Любомир Дяковски

Съдържание на операта „Снежанка”


събота, 1 ноември, от 20 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", август 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 08.08.24 в 09:05