Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лео Бутнару: Поезията не прави зло никому

В творческия акт съществува симбиоза между сътворяването, рефлексията и откриването. Всеки един от тези моменти не би могъл да съществува отделно, автономно, особено когато става дума за раждането на едно произведение на литературата и изкуството от „пяната на Вечността”. А при своята микроскопичност, човекът е калфа при Великия създател. Дребен, но все пак важен. Снимка

Това са думи на молдовския поет Лео Бутнару от интервюто му с преводача Огнян Стамболиев. С това интервю „се отваря” сборникът с избрани стихотворения на Бутнару под заглавие „Да ограбиш Пикасо”. Този представителен том разкрива поетичния талант на автора, неговата изострена чувствителност, провокациите и ирониите, които не са му чужди. Освен поет, той е и белетрист, преводач, есеист и един от участниците в борбата за независимостта на Молдова в началото на 90-те години на 20-и в. Преводът на стихотворенията е дело на Огнян Стамболиев, който талантливо и ревностно върши своята работа и тази книга неслучайно получи награда на Международния салон на книгата в Кишинеу тази година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35