Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата проверява сигнал на френския посланик срещу съдия Ченалова

| обновено на 06.12.14 в 19:16
Снимка: БГНЕС

Специализираното звено за разследване на магистрати към Софийската градска прокуратура проверява сигнала на френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан срещу действия на съдията от Софийския градски съд Румяна Ченалова, научи "Хоризонт".  По случая в понеделник ще заседава и Етичната комисия на  Висшия съдебен съвет.

Сигналът е заради дело за несъстоятелност на две дъщерни дружества на френската компания "Белведере груп", гледано от съдия Ченалова. Случаят беше оповестен вчера от посланик Дьо Кабан и от изпълнителния директор на дъщерните фирми в ефира на бТВ.  По повод действията на българския съд френският дипломат каза, че в българската съдебна система има "гнили ябълки", като се аргументира с действията на Ченалова, която от известно време е в търговското отделение на СГС, но доглежда наказателното дело срещу Алексей Петров и още няколко души.


Казусът е в това, че две български фирми искат откриване на производство по несъстоятелност срещу дъщерните дружества на "Белведере груп", като делото е разпределено на съдия Ченалова. Тя назначава синдика Панайот Велков - същият, който през лятото е определен - отново от Румяна Ченалова за синдик на ТВ7 и Нюз7 по друго производство. Въпреки че фирмите платили дълга си, Ченалова ги  лишава от правото да управляват и да се разпореждат с имуществото си и дава това право на синдика

Преди разгласяването в национален ефир, френският посланик е сигнализирал прокуратурата, Министерството на правосъдието, Висшия съдебен съвет и инспектората му и Европейската комисия.

Същевременно съдията Румяна Ченалова също е изпратила сигнал до ВСС и  прокуратурата с настояване за проверка. Ще се проверява случайното разпределение на  делото заради съмнения за нередности.

Министерството на правосъдието ще проверява дейността на синдика Панайот Велков.
Разговор по този въпрос днес са провели и премиерът Бойко Борисов и правосъдният министър Христо Иванов. От правителствената информационна служба съобщиха, че двамата са  поискали от Висшия съдебен съвет да вземе бързи и прозрачни мерки за премахване на съмненията в системата за разпределение на делата.

Спешността на разговора е заради твърдения за нередности в откриването и разглеждането на делото за несъстоятелност на "Домейн Менада" и "Белведере дистрибуция", както и другите случаи, които повдигат съмнения в начина на разпределяне и администриране на дела в търговско отделение на Софийския градски съд, пише в съобщението.

То започва с уточнението, че изпълнителната власт не може да се намесва в разглеждането на конкретни дела и работата на институциите на съдебната власт по осъществяването на правосъдието, но когато публичното им отразяване показва системни проблеми, изпълнителната и законодателната власт не могат да останат безучастни с оглед на конституционните си правомощия. А  не могат, защото - изпълнителната власт има задължение да предлага изменения в действащото законодателство, за да се осигури реална независимост на съдебната власт и честно правосъдие, а законодателната - избира половината от членовете на Висшия съдебен съвет и може да им потърси отговорност. Според Борисов и Иванов - случаят "Ченалова"  е резултат от дългогодишен отказ на всички власти да решат спешни проблеми на съдебната система, което пък рефлектира върху инвестиционния климат в страната, върху отношенията ни с международни партньори и засилва гражданско недоволство и недоверие към някои институции на съдебната власт.

Всичко това се отразява и върху диалога ни с ЕК и държавите-членки на ЕС в рамките на Механизма за наблюдение в областта на правосъдието и вътрешния ред, е позицията на премиера и правосъдния министър.

Двамата очакват Висшият съдебен съвет и прокуратурата да реагират бързо и решително, така че да разсеят всякакви съмнения за търпимост към некомпетентност или криминализиране на органи на съдебна власт и да дадат ясен отговор на всички въпроси, което да доведе до понасяне на отговорност.

За международната репутация на страната ще бъде важно и прокуратурата да изясни всички съмнения за злоупотреби както по конкретния случай с делата за несъстоятелнотост на дъщерните дружества на "Белведере", заради развоя на които вчера френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан  заяви в ефира на БТВ, че в българската съдебна система има "гнили ябълки", а и по останалите казуси, по които в последните дни се повдигнаха въпроси за начина на тяхното разпределение и администриране. Само нулевата толерантност към всички съмнения за злоупотреби ще даде шанс на България да избегне все по-голямото уронване на престижа и нарастването на недоверието на гражданите в правосъдието, казват в заключение Бойко Борисов и Христо Иванов.


 .





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Премиерът и министърът на правосъдието искат бързи мерки заради случая "Ченалова"

Премиерът Бойко Борисов и правосъдният министър Христо Иванов поискаха от Висшия съдебен съвет да вземе бързи и прозрачни мерки за премахване на съмненията в системата за разпределение на делата и изясняване на администрирането на търговско отделение..

публикувано на 06.12.14 в 16:42