Програма „Христо Ботев“ на 18 декември от 19 часа директно излъчва от НДК юбилейния благотворителен концерт в чест на 80-ия рожден ден на голямата наша оперна певица.
В концерта участват Ана Петричевич (Сърбия), Анаис Мехиас (Пуерто Рико), Виктория Йео (Южна Корея), Вирджиния Тола (Аржентина), Мария Радоева, Антон Марков и Костадин Мечков от България, София Соловий (Украйна) и от Италия – Вероника Симеони, Елиза Барберо, Чинция Киарини, Андреа Каре и Матео Дезоле. Ще дирижира Найден Тодоров, в концерта участват хорът и оркестърът на Софийската опера.
Да помагам на младите изпълнители, надарени артистично – такова е моето задължение и целта на фонда – казва Райна Кабаиванска. Вече години наред през есента тя организира майсторски класове, които винаги завършват с Гала концерт, на който се представят участници в курса, и на който официално Райна Кабаиванска обявява кои от тях получават стипендии. От 2010 година започна и проектът „Райна Кабаиванска представя своите студенти на международната оперна сцена“. Първата продукция беше „Бохеми“ на Пучини – спектакълът беше игран първо на сцената на Софийската опера, а след това в Театро комунале „Лучано Павароти“ в Модена. През 2012 година беше осъществена и постановка на „Вертер“ на Масне – съвместна продукция на Софийската опера и театър „Ла Моне“, Брюксел.
На 25 октомври в театър Реджо в Парма се състоя първият концерт посветен на юбилея на певицата. Найден Тодоров дирижираше филхармонията „Артуро Тосканини“, а младите певци представиха фрагменти от опери на Верди. На финала самата Кабаиванска изпълни „Аве Мария“ – молитвата на Дездемона от операта „Отело“.
Предлагаме Ви фрагмент от пресконференцията, която певицата даде за медиите.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg