Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

IN MEMORIAM Росица Баталова

Отиде си едно от емблематичните имена на Държавния музикален театър – Росица Баталова (3 септември 1930, Стара Загора – 19 януари 2015, София).
Наричат я Първа дама на диригентския пулт, носител на орден „Св.св. Кирил и Методий” І степен и „Златен век” на Министерството на културата. През 2005 г. е обявена за Музикант на годината. Оперен и симфоничен диригент с трайни международни успехи и национално признание, Росица Баталова дирижира спектакли и концерти в Русия, Италия, Франция, Испания, Германия, Австрия, Полша, Чехия, Словакия, Турция, Гърция, Кипър, Куба, Алжир, Сирия, Малта...
Баталова е първият български диригент, официално поканен за спектакли на „Царицата на чардаша” на сцената на „Раймунд театър“ – Виена. Гастролира и в спектакли на „Веселата вдовица” на сцената на Московската и на Варшавската оперета. Осъществила е над 300 записа в БНР, Балкантон и БНТ (един от диригентите с най-много студийни записи): самостоятелен диск – „Росица Баталова дирижира СО на БНР“; оперетни фрагменти под нейно ръководство са включени в албума „Оперетата, каква страст!” – антология на българското оперетно изкуство от четири компактдиска; в дискове на оперетните солисти Ной Николов и Анелия Шуманова, както и в серия документални записи на паметни премиерни спектакли: „Веселата вдовица”, „Хубавата Елена”, „Бокачо”, „Андалусия” и други.
Росица Баталова е автор на три мемоарни книги, претърпели по две издания: „Автобиографични разкази” (1995, 2007); „Спомени за хора и събития” (1997, 2009), „Размисли и спомени за диригентското изкуство” (2000, 2010).
Родена е в семейството на Ничка Хаджимитева-Баталова и Георги Баталов – основатели и първи солисти на Старозагорската опера. Завършва Държавната музикална академия, специалност „Дирижиране” при проф. Марин Големинов, проф. Влади Симеонов и проф. Асен Димитров. Диригентският й дебют е с Пловдивската филхармония (1955 г.), но кариерата й е свързана основно с ДМТ „Стефан Македонски (от 1958 г.). Дирижирала е спектакли и концерти също в Камерна опера – Благоевград, Варненска, Плевенска, Русенска, Старозагорска опера, както и с Пловдивска, Видинска, Бургаска, Шуменска и Врачанска филхармонии, Симфоничен оркестър на БНР и оркестъра на ДМА „Проф. Панчо Владигеров”.
Росица Баталова е създател, художествен ръководител и диригент и на Дамски камерен оркестър „София” (от 1968 г.), в концертите на който гастролират най-изявените български солисти и млади таланти. За 50-годишната си активна артистична дейност е била на пулта на над 6 000 представления, като 2 000 от тях са само на „Царицата на чардаша” (юбилейното е на 29 октомври 2005 г.). Тя е диригент-постановчик и на поредица премиерни за България оперетни и мюзикълни постановки на сцената на Музикалния театър: „Розовото домино” („Бал в операта”) от Хойбергер, „Андалусия” от Лопес, „Гаспароне” от Мильокер, „Целувката на Чанита” от Милютин, „Синьото кълбо” от Зив, „Лизистрата” от Дендрино, „Ромео, моят съсед” от Рауф Хаджиев, „Целуни ме, Кейт!” от Портър, „Лека нощ, Бетина” от Крамер, „Няма от мен по-щастлива!” от Ешпай. С безспорен принос за утвърждаване на националната музикално-сценична драматургия са първите постановки на „Време за любов”, „Двубой” и „Фалшификатори” от Димитър Вълчев, „Щастливецът” от Виктор Райчев, „Сирано дьо Бержерак” от Парашкев Хаджиев, „Златната птица” от Марин Големинов, дирижирани от Росица Баталова. Тя убедено пропагандира българска музика в първи изпълнения и от камерния подиум.
Поклон пред неуморния творец, посветил целия си живот на диригентското изкуство - Росица Баталова!

Изпълнения под палката на Росица Баталова слушайте в „Звезден експрес“ на 23 януари от 14.00 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36